ReštaVrácia

Spišské divadlo zo Spišskej Novej Vsi pred dvomi týždňami štartovalo novú sezónu premiérou inscenácie štúrovského spisovateľa Jána Kalinčiaka Reštavrácia, ktorú zdramatizoval Vladimír Hurban Vladimírov zo Starej Pazovy a režijne stvárnil kulpínsky rodák doc. PhDr. Michal Babiak, Mr., umelecký šéf Spišského divadla. Krátko po premiére sa spišský divadelný súbor vydal na dolnozemský zájazd do Békešskej Čaby, Nadlaku a Báčskeho Petrovca a tak včera na doskách Slovenského vojvodinského divadla milovníkov divadla skutočne potešili a vynikajúco pobavili s dvomi predstaveniami. Popoludní to bol pôvabný rozprávkový príbeh Kráska a netvor a večer brilantná komédia o reštavrácii, čiže o voľbách a predvolebných klamstvách, podvádzaniach a podplácaní voličov. Vycibreným humorom, v ktorom dokonca aj vulgárne slová a gestá boli vnímané ako prirodzené a nenútené, ale aj veselým spevom a tancom, početné obecenstvo dokázali udržať v dobrej nálade takmer tri hodiny.

 

ReštaVrácia

 

ReštaVrácia

 

Kalinčiak v Reštavrácii satirickým a humorným spôsobom zachytáva volebné peripetie slovenských zemanov v polovici 19. storočia. Príbeh je založený na súperení rodinných klanov a hlavnými kandidátmi v boji na post vicišpána sú Adam Bešeňovský a Ján Potocký. Režisér Michal Babiak, ktorý urobil úpravu a dramaturgiu tohto takmer 200 ročného textu, pridal do neho prvky súčasnej doby, ale aj spev a tanec, pričom texty niektorých piesní sám napísal. V tejto zosúčasnenej Reštavrácii herci hneď na začiatku vysvetľujú, že tu nejde o žiadnu reštaUráciu, lež o reštaVráciu, čiže voľby. Ozrejmujú tiež ďalšie výrazy, ktoré sa v minulosti vo voľbách používali, napr. kortešovať, či agitovať... Nechýbajú ani latinské výroky a duchaplné sentencie, ale ani srbské slovká a slovné spojenia,– po srbsky sa však hlavne nadáva.

 

ReštaVrácia

 

ReštaVrácia

 

ReštaVrácia

 

ReštaVrácia

 

ReštaVrácia

 

ReštaVrácia

 

ReštaVrácia

 

ReštaVrácia

 

Okrem vtipných dialógov a komických situácií, v inscenácii je aj množstvo zábavy a všeobecného veselia: jedenia, pitia a fajčenia. Paralelne s voľbami sa rozvíja aj príbeh o láske. A to nie jednej, ale až dvoch. Všetko sa nakoniec veselo a šťastne končí. Voľby prejdú, spočitujú sa víťazstvá, úspechy a sklamania. Na kortešovanie bolo premárneného veľa majetku. Pozeráte na komédiu, ale keď sa jednotlivé motívy pospájajú, zistíte, že nejde o bezduchú zábavu, ale o politickú satiru, v ktorej sa cez prizmu irónie ponúka veľavravné posolstvo. Len si ho treba správne vysvetliť. Lebo, na konci bič plieska.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články