(Ne)Zabudnutí – (Ne)Zaboravljeni

V jubileu storočnice ukončenia I. sv. vojny si s pietou pripomíname obete tejto tzv. Veľkej vojny. Lebo, Svätý Ján Zlatoústy hovorí: „Obdarujte mŕtvych milosťou a dobrými skutkami, lebo to im pomôže vyhnúť sa večnému utrpeniu." Obec Báčsky Petrovec a MOMS Petrovec pozývajú na zajtrajšiu projekciu dokumentárneho filmu (Ne)Zabudnutí – (Ne)Zaboravljeni autora Srđana Ilića. Vo filme sú zhrnuté údaje o srbských vojakoch, ktorí vo vojnovom šialenstve zložili svoje kosti na území dnešného Slovenska. Projekcia filmu bude vo štvrtok 29. novembra v sieni Slovenského vojvodinského divadla so začiatkom o 18. hodine. Film je v srbčine so slovenským prekladom a základom príbehu je srbský vojenský cintorín z I. svetovej vojny vo Veľkom Mederi v Slovenskej republike. Autori filmu budú prítomní na projekcii. Vstup je voľný.

 

(Ne)Zabudnutí – (Ne)Zaboravljeni

 

Historik Lázsló Varga sa rozhodol skúmať a písať o Veľkom Mederi, mestečku na juhu Slovenska a tak v spolupráci filmových a televíznych tvorcov zo Srbska, Slovenska a USA v roku 2015 natočili 51 minútový dokumentárny film, ktorého základom je príbeh o Srbskom vojenskom cintoríne vo Veľkom Mederi, kde na mieste voľakedajšieho cisárskeho a kráľovského zajateckého tábora počas I. sv. vojny – Veľkej vojny, tragicky skonali mnohí Srbi, Čiernohorci, Rusi a Taliani. Ide o skromný prínos k zbieraniu a spracovaniu údajov historikov o srbských vojakoch, zajatcoch a civilistoch pochovaných na 676. miestach v 40 štátoch s približne 300.000 obeťami.

Scenár Stane Ribič a Srdan Ilić, poradca pri realizácii Tibor Vajda, výrobca Robert Klajn, hlavný kameraman a montáž Miroslav Bata Petrović, réžia Srđan Ilić.

 

Srbský vojenský cintorín Veľký Meder (Zdroj: hu.wikipedia.org)

 

Srbský vojenský cintorín Veľký Meder (Zdroj: hu.wikipedia.org)

 

Srpsko vojno groblje u Velikom Međeru (Zdroj: Republikový ústav pre ochranu pamätníkov kultúry)

 

Srpsko vojno groblje u Velikom Međeru (Zdroj: Republikový ústav pre ochranu pamätníkov kultúry)

 

Ešte aj na ďalších niekoľkých vojnových cintorínoch na Slovensku sú pochovaní srbskí vojaci. O tom viac TU: http://www.heritage.gov.rs/latinica/radovi_i_aktivnosti_obilazak_memorijala_iz_prvog_svetskog_rata_slovacka.php

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články