Čaroslov o našich sviatkoch a zvykoch

Ku koncoročným sviatkom a pred ukončením prvého školského polroka, Čaroslováci znovu začarovali a spoločnými silami vydali 11. číslo internetového Čaroslovu, časopisu žiakov slovenských škôl vo Vojvodine. Tentoraz oslovili čitateľov kalendárnymi zvykmi a sviatkami vojvodinských Slovákov.

 

Čaroslov o našich sviatkoch a zvykoch

 

Na úvod Čaroslovu sa čitateľom prihovára etnologička Anna Séčová Pintírová, ktorá v počítačovej prezentácii píše o cykle kalendárnych obyčají. Prezentáciu ilustrovala bohatým archívnym materiálom z Múzea Vojvodiny. V pokračovaní Čaroslováci sprostredkovávajú čitateľom atraktívny pohľad do najkrajších sviatkov a obyčají, ktoré sa u nás oslavujú. Výstižný prehľad vianočných, novoročných a veľkonočných sviatkov doplnili počítačovými prezentáciami, spomienkami a fotografiami z albumov starých i prastarých rodičov. Posledné strany Čaroslovu vypĺňa Galéria Čaroslovu a jej vianočné grafiky robené technikou linorezu. Čaroslovaci si zdokonalili vlastnú zručnosť, tvorivosť, estetické cítenie ako aj úctu k nášmu dedičstvu.

Najnovšie internetové číslo Čaroslovu umožňuje čitateľom spoznávať svoje kultúrne dedičstvo a miestne tradície, zároveň získať kladný vzťah k ľudovej slovesnosti a kultúrnemu dedičstvu.

Jedenástykrát Čaroslováci sa držia spolu a zachovávajú svoju slovenskú identitu.

Zverejnené 11. číslo internetového vydania spoločného časopisu žiakov slovenských škôl vo Vojvodine vyšlo s finančným prispením ÚSŽZ z Bratislavy.

Nenechajte si ujsť túto príležitosť a zalistujte si v ňom tu: http://www.caroslov.rs/casopis/cislo11/

Prajeme príjemné čítanie.

 

Autorka a koordinátorka projektu

Mária Andrášiková

 

Komentárov  

0 #1 slovenčina moja...Slavka 2019-01-04 00:09
Pekné je to, všetka česť deťom a tým, ktorí vynakladajú úsilie. Avšak celkový dojem kazí nedostatok jazykovej úpravy ("za spolupráce učiteliek Márii..., Anne..., neuprednosťovali, Dedo Mráz...). Treba to dopiecť.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články