Fašiangy

Pranostika hovorí: Na Tri krále – o krok dále... Aj keď sa posúvame „o krok dále", čiže dni sa už začínajú dĺžiť, ešte stále sú večeri dosť dlhé. Čo s nimi? V minulosti si s nimi vedeli poradiť. Po Troch kráľoch sa začínali fašiangy – obdobie plesov, zábav, karnevalov, priadok, páračiek, zabíjačiek a bol čas aj na svadby. Od Troch kráľov (6. januára) až po Popolcovú stredu (v tomto roku 6. marca) – to sú fašiangy – obdobie prehýbajúcich sa stolov plných dobrého jedla a pitia. Po Popolci nasleduje 40-dňový pôst pred Veľkou nocou.

 

Fašiangy

 

Ženy priadli konopnú priadzu, tkali handrovky, uteráky, plátno, chystali dievkam výbavu, plátali, štiepali (lúskali) orechy, mrvili (moržovali) kukuricu, plietli korpenky (košíky) či vyšívali. Párali perie, z peria sa odstraňovali kostrnky, aby periny neboli pichľavé. Z veľkého peria sa spletali brká do masteničiek (perušiek), ktoré sa v mnohých rodinách dodnes používajú na vymastenie pekáčov, potieranie koláčov maslom alebo rozšľahaným vajíčkom. Pri týchto prácach si rodina a susedovci zvyčajne pomáhali. Bola to aj príležitosť na rozhovory, klebetenie i čítanie, či rozprávanie zaujímavých povestí a tajuplných príbehov. Jedlo sa a pilo sa a pri práci si neraz aj zanôtili.

 

Kysáčan Pavel Pavlov

 

Kysáčan Pavel Pavlov

 

Kysáčan Pavel Pavlov

 

Chlapci chodili po dedine a pýtali jedlo, ktoré potom odniesli na priadky, kde dievčatá pripravili pohostenie.

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,
kto nemá kožuška zima mu bude.

Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.

Pod šable, pod šable, aj pod obušky,
tuto nám nedali, len plané hrušky.

Tuto nám nedali, hentam nám dajú,
zabili komára, slaninu majú.

 

Fašiangy

 

Fašiangy

 

Ženy sa na priadkach schádzali striedavo v rôznych domoch a dievčatá sa stretávali obyčajne v jednom prenajatom dome, kde ich mohli navštíviť aj mládenci. Tieto stretnutia sa konali takmer každý večer, okrem soboty a nedele. Sobota bývala vyhradené pre kúpanie. Taký bol spoločenský život, ktorý sa začínal začiatkom novembra a končil sa na konci fašiangov.

Fašiangové zábavy a veselice vrcholili v utorok polnocou pred Popolcovou stredou na spoločnej veselici. Vtedy sa vystrojila hostina spojená s bujarou tancovačkou a o polnoci sa "pochovávala basa". Hudba stíchla. Zábavy sa skončili. V tanci a speve sa pokračovalo až po Veľkej noci.

 

Katarína Pucovská

Foto: autorka a Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články