Invalidi, telesní a mentálni

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. Vo svete žije vyše miliardu osôb s určitou formou invalidity a v Srbsku ich máme asi 800 000. Je to najväčšia marginalizovaná skupina, ktorá skutočne a nevyhnutne potrebuje podporu spoločnosti. Avšak, so svojim postihnutím invalidi zápasia najčastejšie sami, alebo s najužšou rodinou. Aj keď pomoc najviac potrebujú, nevystatujú sa a nepochodujú mestami v krikľavom, do očí bijúcom oblečení... A bojujú s nezamestnanosťou, neraz sú vylúčení zo spoločnosti, zápasia s nedostatkom a sú diskriminovaní. Každý ôsmy-deviaty obyvateľ Srbska je invalidom. Už teraz je to preveľa, no natíska sa otázka, či počet invalidov, zvlášť tých s mentálnym postihnutím, v budúcnosti u nás nebude ešte viac? Práve dnes totiž v Belehrade zverejnili výsledky testov PISA na základe ktorých vyplýva, že každý tretí žiak v Srbsku je funkčne negramotný!

 

Invalidi, telesní a mentálni

 

Z testov vyplýva, že naši žiaci po ukončení základnej školy nevedia získané vedomosti uplatňovať v praxi. Ani matematiku neovládajú v dostatočnej miere a 38 percent neuspokojilo ani len ten minimum v čítacej gramotnosti. So získanými poznatkami značne zaostávajú za deťmi z vyspelej Európy. Ako sa potom, tak slabo pripravené, tie naše deti vynájdu v živote? Budú z nich iba slepo poslušní mentálni invalidi? Či práve takých potrebuje krajina na dne?

V teste účinkovalo vyše osem tisíc žiakov prevažne prvých tried stredných škôl v Srbsku. Týmito nanajvýš znepokojujúcimi výsledkami sa Srbsko umiestnilo na 45. mieste z celkovo 79 krajín účinkujúcich v PISA testovaní.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články