Odkaz ukrytý medzi lupeňmi

Kvetmi, ale aj ich farbou možno vyjadriť cit, tá bohatá symbolika hovorí diskrétne, ale často hlasnejšie ako samy slová. Lupienky môžu povedať viac ako 1 000 slov, ale treba pochopiť, čo hovoria, aké odkazy nesú, či hovoria to isté žltý a biely narcis... Ktorý kvet vás pozýva na stretnutie, ktorým sa budí nádej a ktorým sa vyjadruje vďačnosť. Kniha Odkaz ukrytý medzi lupeňmi/Reč kvetov v Srbsku odhaľuje symboliku 101 kvetov, a ten ich ukrytý odkaz je vyjadrený v najkrajších výrokoch a veršoch srbskej literatúry. Prianie vydavateľa 4SE s. r. o. z Belehradu bolo, aby jazykom symbolov kvetov predstavil bohatstvo a duch srbskej kultúry, ale aj iných kultúr a preto sa kniha prekladá aj do iných jazykov. Okrem iného bola preložená do ruského a francúzskeho jazyka a v týchto dňoch vyšla aj v srbsko-slovenskej verzii. Ide o luxusnú knihu pre prieberčivého čitateľa, a najmä čitateľku, ktorá si v nej bude často listovať a zisťovať aký odkaz nesú jednotlivé kvety. Pritom si prečíta aj ten-ktorý citát. Všetky texty v knihe sú paralelne uvádzané v srbčine a slovenčine a tak aj názvy kvetov. Výber textov urobila Dubravka Savićová a do slovenčiny ich preložil Martin Prebudila s použitím prekladov Miroslava Demáka, Františka Lipku, Viery Prokešovej a Jána Stacha.

 

Odkaz ukrytý medzi lupeňmi

 

Odkaz ukrytý medzi lupeňmi

 

Odkaz ukrytý medzi lupeňmi

 

Odkaz ukrytý medzi lupeňmi

 

„Už po stáročia tichým jazykom symbolov a skrytými významami kvety hovoria namiesto nás. Pri najpoetickejších výhonkoch zeme odpradávna sa slávilo a smútilo, modlilo sa a privolávalo, dobýjalo a mierilo, ozdobovalo a sobášilo, milovalo a odpúšťalo, " uvádza sa v úvode, kde sa tiež ozrejmuje, že ľudové piesne, príslovia, verše srbských velikánov darovali tej symbolike poetický výraz a súlad s odkazom, ktoré dané kvety nesú. Okrem iných velikánov sú tu verše Jovana Dučića, Desanky Maksimovićovej, Vaska Popu, ale aj citáty a výroky Ivu Andrića, Mešu Selimovića, Nikolu Teslu...

Je jedna múdrosť prastará: aj k šťastiu treba daru, šťastný človek — šťastie vytvára! (Dušan Radović)

Milujme, aby ste vy vždy mali pokoj a lásku jeden k druhému, a miesto hnevu poučte sa:
„Požehnaj a odpusti, brat môj!" (Svätý Sáva )

Bielymi lupeňmi sa najčastejšie vyjadruje úcta a červenými láska. Modré kvety obyčajne znamenajú vernosť, ružové sympatiu, fialové nežnosť, oranžové zbožňovanie alebo zápal. Žlté lupene sugerujú nám, by sme boli obozretní — niekedy vyjadrujú žiarlivosť, a niekedy vďačnosť, radosť alebo priateľstvo. Na služobné návštevy sa kvety nenosia. Ak sa daruje dievke, kvety sa darujú aj jej matke. Na znak úcty, matke sa prvej aj odovzdávajú. K narodeniu dieťaťa kyticou sa obdaruje jeho matka... to všetko a ešte omnoho viac sa čitateľ dozvie z knihy Odkaz ukrytý medzi lupeňmi, kde sa tiež píše: „Po stáročia naši predkovia, snažiac sa nájsť odpovede v lupeňoch, spriadali symbolické významy kvetov z legiend, mýtov, povier alebo jednoducho zo samých vlastností kvetov. Uplietli ich tak bohato, že by sa jazykom lupeňov mohli napísať aj duchovné dejiny národa a odhaliť najskrytejšie tajomstvá srdca."

Na titulnej strane knihy je kvet srbská ramonda - endemický druh stredného Balkánu. Objavil ju prvý predseda Srbskej kráľovskej akadémie botanik Josif Pančić roku 1874. Tento kvet sa vyznačuje zriedkavým darom a to tým, že aj keď úplne vyschne, môže vo chvíli ožiť — len čo ho zalejeme vodou. Ramonda je pod ochranou štátu ako prírodná vzácnosť, a v národe je známa ešte aj ako fénix.

Prostredníctvom umeleckých fotografií Branka Sujića všetky tie kvety sa zliali do zladenej kytice, odhaľujúc zároveň aj univerzálnu krásu a svojráznosť kvetov zo Srbska. Kniha má 290 strán, je bohato farebne ilustrovaná a vyšla v náklade 500 výtlačkov.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #2 OdkazAlžbeta 2021-08-23 23:40
Milá Alžbeta, možno pomôžu linky:
delfi.rs/.../...

delfi.rs/.../...
Nahlásiť administrátorovi
0 #1 Odkaz ukrytý...Alžbeta 2021-08-12 05:54
Katka,poprosím ťa o info,ako je možné získať knihu vo francúžštine?Rada by som ju darovala vnučke k narodeninám koncom roka,príde na Slovensko na tri mesiace na stáž,ak covid dovolí?!Pozdravujem a opatruj sa v zdraví...
Nahlásiť administrátorovi

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné komentáre

Posledné články