Úspech petrovských filatelistov

Poštové známky sú svedectvami našej minulosti, zároveň aj súčasnosti. Z nich sa možno všeličo naučiť, predstavujú bohatý zdroj poučenia a prezentujú aj naše historické a kultúrne dedičstvo. Tieto malé umelecké diela reprezentujúce krajinu, v detstve sme mnohí zbierali a mnohí to dodnes robia, aj keď je komunikácia poštou čoraz zriedkavejšia a poštových známok je čoraz menej. Filatelistických nadšencov to však neodrádza a takých máme aj v Petrovci, kde roky úspešne pôsobí Spolok filatelistov Báčsky Petrovec. Jeho členovia sú veľmi činní, zúčastňujú sa domácich a medzinárodných výstav a snažia sa do svojich radov prilákať aj nových členov, predovšetkým z radu mládeže a žiakov. Predseda klubu Rastislav Spevák sa aj tentoraz mal čím pochváliť. Na práve ukončenej medzinárodnej filatelistickej výstave NITRA 2021 na Slovensku, ktorá prebiehala v dňoch 16. 09. 2021 - 19. 09. 2021 získali dve medaily a paralelne ďalšie dve im udelili v slovinskom Kranji.

 

Úspech petrovských filatelistov

 

Úspech petrovských filatelistov

 

Úspech petrovských filatelistov

 

V Nitre v konkurencii 51 vystavovateľov získal Ondrej Zahorec strieborno-bronzovú medailu v Triede tematickej filatelie za exponát "Generál Milan Rastislav Štefánik" a v kategórii mládeže Emil Čeman získal striebornú medailu za exponát „Krásne zvuky spevavých vtákov. Súčasne sa v slovinskom Kranji konala výstava Desiate okno Kranj 2021. Dvaja členovia Spolku filatelistov Báčsky Petrovec súťažili so 46 vystavovateľmi. Ondrej Zahorec tam získal veľkú striebornú medailu a Rastislav Spevák bol za svoj exponát ocenený zlatou medailou.

Spolok petrovských filatelistov pravidelne organizuje filatelistické a numizmatické výstavy počas Slovenských národných slávností. V tomto roku usporiadali 16. výstavu Petrovec FILA a to zaznamenali aj príležitostnou obálkou a pečiatkou.

 

Úspech petrovských filatelistov

 

Úspech petrovských filatelistov

 

Úspech petrovských filatelistov

 

„Po tieto roky sme vydali vyše 150 príležitostných obálok s príležitostnými pečiatkami, z ktorých väčšina bola pri výročiach narodenia alebo úmrtia známych osobností zo Slovenska alebo z radov dolnozemských Slovákov. Za vrchol našej práce považujeme rok 2019, keď sa na náš návrh do programu vydaní Pošty Srbska dostala známka 100 rokov Gymnázia Jána Kollára so žiackym domovom v Báčskom Petrovci," uvádza Rastislav Spevák a viac o príležitostných obálkach si možno prečítať aj TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/11083-najnovsie-vydania-petrovskych-filatelistov

Do konca roka petrovských filatelistov ešte očakávajú dve súťažné výstavy, SOFIZ II v Belehrade a veľká výstava NOTOS 2021 v gréckych Aténach.

O činnosti Spolku petrovských filatelistov aj TU: https://www.postoveznamky.sk/spolok-filatelistov-bacsky-petrovec-a-krasne-slovacikum-zo-srbska

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #1 HložančanAnna 2021-09-23 16:57
Gratulujem a prajem veľa zdaru a výdržnosti do budúcna
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články