Niť strieborná

Niť strieborná
 
Divadelný víkend venovaný Ľuboslavovi Majerovi sa začne v deň režisérových šesťdesiatin (narodil sa 3. XI. 1951) a bude prebiehať v dňoch 3.- 6. novembra 2011. Vo štvrtok o19:00 v Galérii Zuzky Medveďovej najprv bude vernisáž dokumentárnej výstavy Ľ. Majera a o 20:00 v SVD predstavenie Tip top biotop. Počas štyroch dní milovníci divadla budú mať jedinečnú možnosť hodnotiť Majerovu širokú rôznorodosť – adaptácie textov od antických po súčasné. Pod všetky predstavenia, a bude ich úhrne 6, režijne sa podpisuje Ľuboslav Majera.
 
foto
 
 Živio, pán režisér!
foto
 
Piatok 04. 11. 2011 o 20:00 Akadémia umení Banská Bystrica - predstavenie Krvavá svadba, (príbeh zakázanej lásky, španielska tragédia, sálajúca temperamentom a živočíšnosťou) a o 22:00 pivnickí divadelníci zahrajú Tajomstvo balzamu. Bude to až 31. repríza tohto predstavenia, z čoho 9-krát ho pivnickí ochotníci zahrali v zahraničí.
 
Sobota 05.11. 2011 o 18:00 krst knihy Majera (Monografia Majera- prvých 60 rokov režiséra Ľuboslava Majeru a 35 rokov jeho umeleckej činnosti - autora Pavla Matúcha) a o 20:00 divadelný súbor z Brezna vystúpi s predlohou Zabudla som. („Keď som z divadelného predstavenia breznianskych ochotníkov odchádzal, plný dojmov, tak som akomak potichu pre seba zameditoval : veď ja som po dlhšom čase opäť zažil divadelný sviatok !“ – okrem iného v recenzii k tomuto predstaveniu napísal promovaný divadelný vedec Pavol M. Kubiš).
 
Nedeľa 06. 11. 2011 o 18:00 v divadelnom klube VHV herec Jovica Jašin vystúpi v monodráme „Franše D'epere na Južnom Bulvári”. Jašin s Majerom aj skôr úspešne spolupracoval a petrovské publikum si pred tromi rokmi mohlo pozrieť monodrámu Paorska groznica. Južný bulvár Jašin tiež pripravil za odbornej konzultácie Ľuba Majeru a premiéru mal v Kumanoch na nedávno ukončených Dňoch Lazu Telečkog, kde ju zahral v dedinskej krčme. Krčmový ambient predstavoval vynikajúcu scénografiu za túto predlohu. O 20:00 na javisku SVD vystúpia mladí herci Akadémie umenia z Nového Sadu s predlohou Čajka. Na tejto akadémii Ľuboslav Majera je riadnym profesorom.
 
Organizátorom podujatia je Divadlo VHV Petrovec.
 
Katarína Pucovská
 
Viac o predstaveniach Ľuboslava Majeru aj v týchto článkoch:

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články