RUV RTV a lokálne médiá v rovnakej kaši

RUV RTV a lokálne médiá v rovnakej kaši
 
Vojvodinčania ako i Nezávislé združenie novinárov Vojvodiny sú nespokojní s položením rádio televízie Vojvodiny. Štát sa k verejnému servisu Vojvodiny správa ako macocha, ba aj horšie. RUV Vojvodiny a zvlášť televízia Vojvodiny pracuje v neadekvátnych podmienkach, improvizovaných štúdiách, so zastaranou technikou a nanajvýš platí vysoké nájomné Naftagasu, čiže ruskému Gaspromu. Nie sú zabezpečené ani minimálne technické podmienky pre prácu. Okrem iného toto bolo počuť na okrúhlom stole o médiách v Srbsku v Nezávislom združení Vojvodiny.
 
foto
 
Nezávislé združenie novinárov Vojvodiny usporiadalo okrúhly stôl na tému Mediálna situácia v Srbsku a financovanie lokálnych médií. Na túto tému, okrem predsedu Nezávislého združenia novinárov Vojvodiny Dinka Gruhonjića hovorili aj predstavitelia Asociácie nezávislých elektronických médií, Lokal press-u, Nezávislého združenia novinárov Srbska a slova sa ujal aj pokrajinský tajomník pre kultúru a verejné informovanie Slaviša Grujić. Hovorilo sa tak o postavení lokálnych médií, ako aj o verejnom servise Vojvodiny. V tejto súvislosti Dinko Gruhonjić povedal, že odkedy v máji roku 1999, počas NATO agresie, zničili budovu televízie Nový Sad, neurobilo sa nič na zabezpečení základných podmienok pre fungovanie pokrajinskej televízie a poznamenal, že toto nie je prípad aj s RTS, kde štát do verejného servisu Srbska vložil značné prostriedky. Vyčlenili peniaze na obnovu budovy, tiež na technické vybavenie.
 
foto
 
Rovnako je problematické aj financovanie verejného servisu Vojvodiny. Predovšetkým preto, že predplatné sa najprv zlieva do pokladnice Elektrohospodárstva Vojvodiny, EPS-a a RTS-a. Aké percento sa nakoniec dostane do rádio televízie Nový Sad, často v tejto dlhej /ne/rovnici býva neznámou. Mesačne sa vyzbiera zhruba 35% predplatného a to práve vo Vojvodine a v Belehrade. Ďalším problémom je netransparentné trovenie prostriedkov, ako aj povážlivé zamestnávanie.
 
foto
 
Slovenské vojvodinské médiá, okrem RTV OK a Hlasu ľudu nemali svojich predstaviteľov na tomto stretnutí. Zdá sa, že sme po všetkom príliš apatický aj voči témam, ktoré sa priamo týkajú existencie našich médií. Roky pretrvávajúce problémy citeľne poznačili tak menšinové ale aj iné médiá. Podľa slov účastníkov okrúhleho stola, lokálne médiá majú veľký problém s partokraciou a korupciou, ktoré často idú ruka v ruke, a s nekritickým informovaním. Riaditeľ RTV OK Kovačica Gojko Vukadin sa však nezhoduje so zovšeobecneným zhodnotením politických podmienok lokálnych médiách. Podľa jeho slov, kovačická RTV vysiela v 4. rečiach a nemá nadmerný počet zamestnaných. Ako však povedal, 1 až 2% prostriedkov z rozpočtu obce nie je dostatočná suma na fungovanie tohto média. Predlohu zákona o médiách vidí ako katastrofálnu a mieni že by sa do problematiky viac mali zapojiť tak Národnostné rady ako aj vojvodinská vláda a definovať status médií, ktoré pracujú v rečiach národností. Privatizácie sa netreba báť, ak je dobre upravená zákonom. Gojko Vukadin však mieni, že by ad hoc privatizácia mohla tieto médiá celkom zničiť. Nebudú môcť obstáť na trhu, s čím už teraz zápasia aj jednorečové médiá, takže budúcnosť tých viacrečových je čoraz temnejšia a nezvestnejšia. Ako bolo počuť počas okrúhleho stola a diskusie, na rovnaké a podobné problémy narážajú takmer všetky nekomerciálne médiá, bez ohľadu či ide o tlač alebo elektronické médiá.
 
Andrea Speváková

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články