5. 6. a 7. október...

5. 6. a 7. október...
 
...neslávne jubileá našich novších dejín. V bežnom roku si pripomíname 24 rokov od tzv. „jogurtovej revolúcie“, 12 rokov od veľkých demokratických protestov v Belehrade, v ktorých bol zvrhnutý diktátorský režim Slobodana Miloševića a 5 rokov antifašistického pochodu v Novom Sade. „Jogurtová revolúcia“ v ktorej sa údajne „udial národ“ bola riadená z Belehradu a predstavovala veľké finále masových vojvodinských mítingov – sťahovavého cirkusu organizovaného s cieľom zrušenia vojvodinskej autonómie.
 
foto
 
Dni: 4. 5. a 6. október 1988 sa čiernymi písmenami zapísali do dejín Vojvodiny. V bežnom roku si pripomíname 24 rokov od tzv. „jogurtovej revolúcie“.
 
V roku 1988 demonštranti z Kosova a Metóchie húfne prichádzali (vskutku ich organizovane prepravovali s presne určeným zámerom) do Nového Sadu a žiadali demisie pokrajinského vedenia s heslom „Oj Srbijo iz tri dela, uskoro ćeš biti cela“ (Oj Srbsko z troch diel, čoskoro budeš celé). Pokrajinské vedenie, pod nátlakom demonštrantov, toho 6. októbra 1988 bolo prinútené odstúpiť z moci.
 
Nasledovalo obdobie Slobodana Miloševića, rok 1989 a po ňom neslávne deväťdesiate... na ktoré si neradi spomíname. Diktátorský režim a autokracia, belehradizácia a centralizácia, ale aj vlastenecká eufória, potom aj inflácia, tiež „ničím vyvolaná agresia“ ... sa konečne po desaťročí zbridili už nielen Vojvodinčanom lež nakoniec aj tým veľkoSrbom.
 
Tak sa začalo nové obdobie našich politických dejín, nasledoval prelomový rok 2000.
 
Demokratická opozícia Srbska - DOS v roku 2000 určil ultimátum Slododanovi Miloševićovi aby do 5. októbra do 15. hodiny uznal volebnú porážku. Keďže sa tak nestalo, začali sa najmasovejšie demonštrácie proti jeho diktatúre, na ktorých sa zúčastnilo najmenej 600 000 občanov. Tieto protesty nasledovného dňa – 6. októbra prinútili Miloševića uznať vlastnú prehru.
 
Dnešný deň nie je síce zapísaný medzi sviatky demokracie, avšak mnohí občania Srbska ho pre tieto udalosti v Belehrade, práve tak pociťujú alebo lepšie povedané: pociťovali. Kým sa nesklamali. Po 5. októbri vystal správny 6. október. Zmeny a čistky neboli urobené do konca. A keď niečo zhubné, nákazlivé zostane, ono sa spravidla rozrastá a šíri.
 
Tak nám ubehlo 24 rokov!!! Pomaly tomu bude štvrťstoročie čo biedime v týchto prelomových, tranzičných, krízových časoch.
 
Medzičasom, 7. októbra 2007 sa v sídelnom meste Vojvodiny zorganizovalo veľké antifašistické zhromaždenie, ktorým sa chcelo dať na vedomie, že Nový Sad vždy bol antifašistickým mestom a nezabúda na svojich spoluobčanov, ktorí zahynuli následkom fašizmu a nacizmu a ideológie nenávisti. Podľa názoru viacerých mimovládnych organizácií Občianska Vojvodina a Nezávislého združenia novinárov Vojvodiny, zástancovia tejto ideológie sa dnes znova začínajú hlásiť. Preto povolávajú na zhromaždenie, ktoré bude 7. októbra 5 minút pred dvanástou (11:55) a ktorým sa pripomenie piate výročie Veľkého antifašistického zhromaždenia, na ktorom sa znova povie No Pasaran fašizmu, nacizmu a nenávisti. Takzvanú Prechádzku za slobodu plánujú začať pred budovou Nezávislého združenia novinárov Vojvodiny, na ulici Zmaj Jovovej číslo 3.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články