Do našej detskej hudobnej klenotnice...

Do našej detskej hudobnej klenotnice...
 
...sa včera so svojim prednesom zapísalo 19 nádejných budúcich veľkých spevákov a víťazom tohtoročného jubilejného 20. festivalu Rozspievané klenoty sa stal Vladimír Kriška z Hložian. Festival slovenských ľudových piesní v prednese detí Rozspievané klenoty prebiehal v kovačickom Dome kultúry a na ňom vystúpili deti vo veku do 15 rokov z 12 slovenských vojvodinských prostredí a po prvý raz, mimo konkurencie vystúpili i dve dievčatá z rumunského Nadlaku. Festival otvoril veľvyslanec SR v Belehrade J.E. Ján Varšo.
 
foto
 
Víťazi 20. Rozspievaných klenôt Martina Agárska, Iveta Petrovičová, Vladimír Križka, Sara Valentíková a Ema Kočiš (Foto Miruška Kočiš)
 
Osobitná porota, ktorá hodnotila autentickosť slovenských ľudových krojov, svoju cenu udelila Sáre Valentíkovej z Pivnice a Dávidovi Molnárovi z Báčskeho Petrovca. Cena za najmladšieho účastníka sa dostala do rúk 7-ročnému Milanovi Djokovićovi z Kysáča.
 
Odborná posudzovacia komisia, ktorá pracovala v zložení: Pavel Tomáš ml. z Kovačice, Gabiela Jančíková z Nadlaku a Juraj Súdi zo Selenče udelila 4 festivalové ceny: Cenu za umelecký prednes získal Selenčan Juraj Súdi ml. Dve rovnoprávne tretie ceny za interpretáciu dostali Martina Agarská z Boľoviec a Ema Kočišová zo Starej Pazovy. Dve druhé rovnoprávne ceny za interpretáciu si vyspievali Iveta Petrovičová z Padiny a Sára Valentíková z Pivnice a na porotu najpresvedčivejšie zapôsobil Vladimír Kriška z Hložian. Spevákov hudobne sprevádzal kovačický ľudový orchester Rosička.
 
foto
 
Foto Miruška Kočiš
 
V prestávke medzi súťažiacou časťou a vyhlásením víťazov, organizátori festivalu: Dom kultúry v Kovačici v spolupráci so ZŠ, si zaspomínali na prvé festivalové začiatky a na prvý festivalový ročník, ktorý sa uskutočnil roku 1992. Podujatie vzniklo a sa rozrastalo najmä vďaka učiteľovi hudobnej kultúry na ZŠ Mladých pokolení v Kovačici Pavlovi Nemčekovi, ktorému predseda Rady miestneho spoločenstva Kovačica Martin Zloch posthumne udelil diplom.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články