Kuchárske umenie ĽUDMILY DANKOVEJ

Kuchárske umenie ĽUDMILY DANKOVEJ
 
Ubehlo dvanásť rokov, ako sme držali v rukách posledné vydanie vždy vyhľadávanej, tradičnej dolnozemskej a pre novú domácnosť, či mladú zaúčajúcu sa kuchárku alebo kuchára obľúbenej knihy - Kuchárky Ľudmily Dankovej.
 
foto
 
Pani učiteľka Ľudmila Danková, ktorá vyrástla ako dievča na petrovskej fare, kde sa rituálu varenia a pečenia zaúčala priamo na tvári miesta, tieto vyskúšané a získané skúsenosti si potom overovala i vo vlastnej domácnosti; ako učiteľka v Základnej škole Jána Čajaka v Petrovci učila i domácu výchovu a tieto bohaté znalosti v 60-tych rokoch minulého storočia podelila si potom aj s čitateľmi Hlasu ľudu v rubrike Rodina a domácnosť. Neskôr toto svoje umenie, čiže skúsenosti a vedomosti z varenia a pečenia, zhrnula aj do svojej prvej vydanej knihy Kuchárka, v roku 1957.
 
Pani učiteľka Ľudmila Danková sa narodila na petrovskej fare rodičom Štarkeovcom roku 1924; v Petrovci zakončila aj základné školenie a po absolvovaní Učiteľského ústavu v Sombore a v Belehrade celý svoj životný vek venovala potom žiakom. Zomrela v rodisku roku 2004, kde je aj pochovaná.
 
Viera Benková
 
V týchto dňoch Slovenské vydavateľské centrum (SVC) z Báčskeho Petrovca vydalo 10. jubilejné vydanie tejto knihy. Kniha stojí 450 dinárov a možno si ju kúpiť v SVC a kníhkupectve Delodefia v Báčskom Petrovci ako aj u kolportérov, ktorí v našich dedinách predávajú časopisy Rovina a Hlas ľudu.
 
foto
 
Keďže je obdobie nakladania zeleniny a domáci ajvar je niečo, čo by každý mal ochutnať, uvádzame recept Ľudmily Dankovej na jeho prípravu. Keďže sa v tomto recepte neuvádza množstvo, praktická rada: baklažány dajte o polovicu menej než papriky. Variácií na tému je mnoho a ak chcete štipľavú chuť, môžete dať aj niekoľko štipľavých paprík, tiež pár strúčikov cesnaku. Ďalšia rada: soľ, ocot, olej a trošku cukru môžete dávať aj počas varenia a za počiatok dajte menej a v prípade potreby radšej ich dodajte.
 
Ajvar na zimu
 
Papriky (hrubé „babury“), baklažány, soľ, ocot, konzervačný prostriedok.
 
Pracovný postup: Umyté osušené papriky a baklažány upečieme v rúre, olúpeme ich, jaderníky z paprík odstránime a dáme na cedidlo alebo sito odtiecť cez noc. Na druhý deň ich pomelieme na mäsovom strojčeku alebo pokrájame, posolíme, pridáme konzervačný prostriedok a vložíme do nádoby. Túto dáme na oheň, neprestajne miešame drevenou varechou, kým sa všetka voda neodparí. Do vyhriatych čistých pohárov dáme horúci ajvar a zalejeme čistým teplým octom. Poháre hneď zatvoríme, najprv čistým plátnom, potom namočeným pergamentovým papierom a vložíme do mierne teplej rúry. Ráno poháre poutierame a odložíme na stále miesto. V zime keď ajvar používame, pridáme drobno sekaný cesnak, olej, trochu cukru a vody.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+4 #3 Guest 2013-09-19 17:29
Táto kuchárska kniha nás v rodine sprevádza už niekoľko desaťročí. Po čase pribudli aj ďalšie, ale Danková zhrnula základné dolnozemské recepty do jednej, prehľadnej kuchárky. Vďaka jej!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
-1 #2 Guest 2013-09-18 10:35
:evil:
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
-1 #1 Guest 2013-09-18 10:35
:-x
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články