165 ročné Múzeum Vojvodiny

165 ročné Múzeum Vojvodiny
 
Múzeum Vojvodiny leží v starej časti Nového Sadu neďaleko dunajského brehu a zameriava sa na umenie a prírodné vedy. Vo svojich zbierkach má viac než 400 000 predmetov a vlastní knižný fond s vyše 50 000 publikácií. Založila ho Matica srbská v roku 1847 a predstavuje najvýznamnejšiu muzeálnu inštitúciu vo Vojvodine. Poľnohospodárske múzeum v Kulpíne od roku 2004 pôsobí ako pracovná jednotka pod správou Múzea Vojvodiny. Zajtra Múzeum Vojvodiny oslávi 165. narodeniny.
 
foto
 
Múzeum Vojvodiny sídli v dvoch typických klasicistických budovách. Vlastní exponáty od paleolitu cez 19. storočie až po udalosti oboch svetových vojen, ktoré sú usporiadané historicky, archeologicky.
 
foto
 
O Múzeu Vojvodiny viac tu: http://www.muzejvojvodine.org.rs/
 
Muzeálny komplex v Kulpíne - Poľnohospodárske múzeum v Kulpíne, ktoré 8 rokov pôsobí v rámci Múzea Vojvodiny si na budúci rok pripomenie 20. výročie svojho založenia.
 
 
Zajtra 26. októbra pri príležitosti oslavy 165 rokov od založenia Múzea Vojvodiny slávnosti otvorí predseda Zhromaždenia AP Vojvodiny István Pásztor. V pokračovaní bude nasledovať podpisovanie protokolu o spolupráci medzi Múzeom Vojvodiny a Múzeom Slavónska v Osijeku a o 15:00 bude vernisáž výstavy: Výstavné plagáty Múzea Vojvodiny.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články