Pamiatka reformácie, Všechsvätých, Dušičky, Halloween

Pamiatka reformácie, Všechsvätých, Dušičky, Halloween
 
Evanjelici a iné protestantské cirkvi slávia 31. októbra Pamiatku reformácie. Halloween si pripomínajú najmä západné krajiny v noci z 31. októbra na 1. novembra. Sviatok všetkých svätých – Všechsvätých (1. november) rímskokatolícki veriaci oslavujú ako deň, ktorý je venovaný všetkým svätým mučeníkom. Pamiatka zosnulých čiže Dušičky pripadá na 2. novembra a uctievajú si ju tak katolícki ako aj protestantskí veriaci.
 
foto
 
Tradícia ozdobenia kanadských domov pre Halloween je každý rok extrémnejšia (Foto Ondrej Miháľ)
 
Pamiatkou reformácie sa pripomína 31. október 1517. O 5 rokov bude pol milénia odkedy Martin Luther na dvere zámockého chrámu v nemeckom Wittenbergu pribil 95 výpovedí proti predávaniu odpustkov, čím sa začal proces reformácie a odštiepenie od katolíckej cirkvi.
 
Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína slávnosť Všetkých svätých. V poslednom období už aj v evanjelických kalendároch v deň 1. novembra píše Všechsvätých, aj keď vskutku pamiatku na zosnulých si evanjelickí veriaci uctievajú prakticky počas celého novembra a deň Pamiatky zosnulých je 2. novembra.
 
foto
 
(Foto Ondrej Miháľ)
 
Žijeme v komerčnej dobe, v ktorej sa skomercializuje všetko, aj to najsvätejšie. Z posvätnej úcty voči zosnulým vzniká Halloween. Nespokojnosť s Halloweenom pramení zvlášť u starších generácii a to najmä z toho dôvodu, že ide o podstatne živšiu a zábavnejšiu alternatívu oproti našej komornej atmosfére týchto sviatkov. Keďže je Halloween pohanský sviatok, vedenie tak Evanjelickej ako aj Katolíckej cirkvi sa k nemu stavia nanajvýš rezervovane.
 
foto
 
(Foto Ondrej Miháľ)
 
Pravoslávni veriaci v Srbsku si na zosnulých spomínajú v tzv. zadušnice, ktoré pripadajú vždy v sobotu a je ich rovnako ako i ročných období - 4 v roku. Jesenné - Mitrovske zadušnice sa svätia v sobotu pred Mitrovdan, keď sa slúžia tzv. pomeni i parastosi, a podľa pravoslávneho zvyku vtedy sa zapaľujú sviečky a necháva jedlo pre pokoj duší zosnulých. V tomto roku jesenné zadušnice budú v sobotu 4. novembra.
 
Živí so živími... Ľudia od nepamäti cítili potrebu po zakončení tvrdých prác počas leta, dopriať si zábavu. Úctu k zosnulým však treba zachovávať. Navštívme cintoríny, spomeňme si na našich milých a pomodlime sa za nich.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články