Biele Vianoce sú tu už 70 rokov

Biele Vianoce sú tu už 70 rokov
 
Vianočné piesne dotvárajú atmosféru sviatkov. Jednou z najznámejších vianočných skladieb sú White Christmas, Biele Vianoce, ktoré prvýkrát na nosiči vyšli v roku 1942 a naspieval ich slávny Bing Crosby. Pieseň oslavuje sedemdesiate výročie so statusom, ktorý jej patrí už desaťročia – podľa Guinnessovej knihy rekordov je najpredávanejším singlom všetkých čias.
 
 
Autorom slávnej skladby je Irving Berlin, americký skladateľ s ruskými koreňmi, ktorý pieseň zložil už v roku 1940, vokálom obľúbeného Crosbyho prvýkrát zaznela na Vianoce o rok neskôr.
 
Crosby údajne nevidel na White Christmas nič špeciálne, ale odkedy v roku 1942 zaznela vo filme Holiday Inn, stala sa jednou z najslávnejších vianočných piesní. Okrem toho, že vyslúžila spomenutému muzikálu sošku Oscara za najlepšiu pieseň, sa Crosby stal aj vďaka nej kráľom hitparád. White Christmas dobyla trikrát prvé miesto oficiálneho amerického rebríčka predajnosti. Obdobie Vianoc totiž u ľudí evokoval práve popevok o snívaní o bielych Vianociach, a tak kupovali platne rok čo rok. Obrovský úspech zaznamenala nostalgická skladba s nábojom spolupatričnosti a nádeje aj medzi vojakmi počas druhej svetovej vojny.
 
Skladba sa predala v 50 miliónoch kópií a drží rekord najpredávanejšieho singla histórie. Interpretovali ju rôzni umelci vo viac ako 500 verziách v rozličných jazykoch, medzi nimi Frank SInatra, Elvis Presley, Barbara Streissand či Bob Marley a verziu pod názvom Bílé Vánoce naspieval Karel Gott či Helena Vondráčková.
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články