Nedovoľme, aby požiar vzplanul - „Naši“ nie sú našimi

Nedovoľme, aby požiar vzplanul - „Naši“ nie sú našimi
 
Predseda Zhromaždenia AP Vojvodiny Ištvan Pastor najostrejšie odsudzuje zapálenie vojvodinskej vlajky a hodnotí, že tí, ktorí sú schopní zapáliť ústavnú kategóriu – a vojvodinská vlajka je tou kategóriou, - neprajú dobro ani pokrajine, ani jej občanom a ani krajine v ktorej žijú. „Nedovoľme, aby požiar vzplanul.“- upozornil dnes Pastor. Aj podpredseda Zhromaždenia Vojvodiny Milivoj Vrebalov najostrejšie odsúdil pálenie vojvodinskej vlajky zo strany extrémistického hnutia SNP „Naši“ a toto hnutie označil za najväčšieho zradcu, ktorý nás chce navzájom povadiť a pripomenul, že je vojvodinská vlajka symbolom vzájomnosti všetkých občanov v pokrajine.
 
foto
 
Vrebalov vo vyhlásení pre verejnosť vyzval kompetentné orgány potrestať tých, ktorí sa vyhrážajú uzavierajúc, že v opačnom prípade ich bude považovať za spoluorganizátorov. Vrebalov vo vyhlásení pre verejnosť uvádza, že vo Vojvodine nedovolia žiadnym extrémistom narušiť viac storočné spolunažívanie obyvateľov Vojvodiny.
 
O čo ide?
 
Aktivisti Srbského pokrokového hnutia „Naši“ v predminulej noci, keď sa vítal pravoslávny Nový rok, zapálili vlajku Autonómnej pokrajiny Vojvodiny pred miestnosťami Ligy sociálnych demokratov (LSV) v Novom Sade. Potom zhorené zvyšky vlajky zavesili na vstupné dvere Ligistov ako novoročné blahoželanie tejto starne. Nakoniec sa týmto svojim činom nielen pochválili, lež ho dokonca zvečnili na fotografii, ktorú ako svojráznu výstrahu rozoslali médiám. V sprievodnom liste „Naši“ uviedli, že zapálili takzvanú vlajku Vojvodiny, ktorú pomenovali Čankova handra.
 
Na aktivity extrémistického hnutia SNP „Naši“ reagovali aj iní:
 
Ochranca občanov Saša Janković vyjadril ustarostenosť pre nalepené plagáty, ktorými organizácia „Naši“ obviňuje viacero mimovládnych organizácií a jednotlivcov za spoluprácu so zahraničnými informačnými službami a vyzval súdne orgány aby rozobrali ich obsah zo stanoviska svojich príslušností. Plagáty hnutia Naši so zoznamom antisrbských médií a mimovládnych organizácií, ktoré sú údajne financované zo strany západných informačných služieb sa zjavili v Arandjelovci, v Novom Sade, ale aj v ďalších mestách Srbska. Vojvodinský výbor Demokratickej strany (DS)a Srbského hnutia obnovy (SPO) ako aj Vojvodinské občianske stredisko tiež odsúdili spálenie vlajky AP Vojvodiny v Novom Sade. Uvedené strany apelujú na kompetentné osoby a orgány aktívne sa podieľať na stabilizácii situácie a na znížení tenzií.
 
Zástupca predsedu Socialistickej strany Srbska (SPS) a minister osvety Žarko Obradović zhodnotil, že je súdnictvo zodpovedné za tolerovanie atmosféry nenávisti v Srbsku. Zároveň vyhlásil, že štátne orgány musia reagovať.
 
Reaguje sa aj takto:
 
Predseda Výboru pre ústavné záležitosti a zákonodarstvo zhromaždenia Srbska a člen predsedníctva Srbskej pokrokovej strany (SNS) Vladimír Cvijan ohlásil, že jestvujú nové okolnosti ktoré umožňujú aby sa pred Ústavným súdom Srbska znovu inicioval zákaz organizácie SNP „Naši“. Podľa jeho slov nielen médiá, lež aj súkromné osoby sa môžu legálnym spôsobom sťažovať Ústavnému súdu.
 
Tomu súdu a tým sudcom, ktorí prednedávnom spochybnil takmer všetky kompetencie Vojvodiny.
 
A kým ten súd niečo rieši...
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články