Vôňa jari s príchuťou Zimy s knihou

Vôňa jari s príchuťou Zimy s knihou
 
Vôňu jari už trošku ovoniavame, ale literárne večierky a Zimu s knihou Slovenského vydavateľského centra (SVC) si iba začíname vychutnávať. Spolok žien Slovenka a Miestny odbor Matice slovenskej v Hložanoch včera večer totiž zorganizovali prvé tohtoročné podujatie tradičných literárnych večierkov Zima s knihou. „Je to tretíkrát za sebou, ako Zima s knihou začína svoju púť práve z Hložian.“ Skonštatovala Viera Miškovicová, predsedníčka hložianskeho spolku žien Slovenka.
 
foto
 
Viera Miškovicová, Vladimír Valentík a Víťazolav Hronec (Foto Andrej Meleg)
 
Na úvod včerajšieho večierka pozoruhodný počet návštevníčok privítala predsedníčka Slovenky Viera Miškovicová, a Mária Bartošová - Korčoková predsedníčka Miestneho odboru Matice slovenskej v Hložanoch. Minuloročnú bohatú publikačnú činnosť nášho slovenského vojvodinského vydavateľstva predstavil riaditeľ SVC Vladimír Valentík. Vyzdvihol, že v roku 2012 vyšlo úhrne 42 rôznych vytlačených kníh, časopisov a drobných tlačí, ktoré dohromady obsahujú 3864 strán.Osobitnú pozornosť venoval publikáciám: Komenský od Jána Kvačalu, Tragédia Tatry Juraja Podhradského, Jánošík Gustáva Maršala Petrovského a Rytierske príbehy Zuzany Hurtajovej.
 
foto
 
Spisovateľ Víťazoslav Hronec hovoril najprv o svojich publikáciách, ale sa zmienil aj o iných literárnych dielach, ktoré boli vydané vlani a tiež o tých, ktoré sa priprávajú na vydanie v tomto roku. V poradí 15. titulom vlaňajšej vydavateľskej činnosti SVC bola kniha Víťazoslava Hronca: THE ANTHOLOGY OF SLOVAK VOJVODINA’S POETRY. Ide o preklad knihy Antológia slovenskej vojvodinskej poézie, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Kultúra v Petrovci roku 2007. Tento jej preklad do angličtiny (prekladateľ Andrew Ušjak) vyšiel 10. októbra 2012 v spolupráci s Banátskym kultúrnym strediskom z Nového Miloševa a za podpory Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov. Tlačených hárkov 12,5 (200 strán). Mäkká väzba, rozmery 23 X 16 cm. Knižku v elektronickej forme si možno stiahnuť tu: http://www.svcentrum.com/ THE ANTHOLOGY OF SLOVAK VOJVODINA’S POETRY
 
Toto je prvá publikácia SVC v anglickom jazyku. Tiež je zaujímavé aj to, že po dlhšom časovom odstupe, počas jedného roka, v tomto našom vydavateľstve boli vydané až dve kuchárky: KUCHÁRKA Ľudmily Dankovej a TAKTO TO CHUTÍ PO PETROVSKY, zbierka receptov Márie Gašparovskej a Zuzany Medveďovej-Koruniakovej. Prvýkrát bola vydaná aj Bibliofilia tentoraz venovaná Jurajovi Ribaymu.
 
foto
 
foto
 
foto
 
Členky Spolku žien Slovenka a členky Miestneho odboru Matice slovenskej v Hložanoch na včerajšom večierku predniesli úryvky z niekoľkých publikácií. Z diela Víťazoslava Hronca čítala Jasmina Šepšová, Alena Pešková prečítala dve básne Miroslava Dudka, kým Mária Bartošová - Korčoková prečítala úryvok z Rytierskych príbehov Zuzany Hurtajovej. Na záver Miriam Murtínová prečítala úryvok z knihy Jánošík G. M. Petrovského.
 
„Tento príjemný večierok s knihou strávilo vyše 30 členiek našich spolkov a milovníkov pekného slova. Pozoruhodný bol aj záujem o kúpu kníh vydaných v SVC.“ – zhodnotila predsedníčka Slovenky Viera Miškovicová.
 
Katarína Pucovská
Foto Andrej Meleg

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články