Dni Janka Čemana / DIDA 2013

Dni Janka Čemana / DIDA 2013
 
V dňoch 22. - 24. a 28. - 31. marca v divadelnej sieni v Pivnici sa bude konať XIX. Festival divadelných inscenácii dolnozemských autorov DIDA 2013. Za 7 dní sa predstaví 14 divadelných súborov: 9 z našich vojvodinských prostredí, 2 zo Slovenska a po jedno z Maďarska a Chorvátska. Na záver tohto festivalu amatérskeho divadla, mimo konkurencie sa predstaví profesionálne Slovenské vojvodinské divadlo s novou predlohou Helverova noc autora Ingmara Villqista v režijnom stvárnení mladého Zvolenčana Richarda Sanitru. V piatok pred otvorením Festivalu SVC usporiada akciu Vítanie jari s knihou.
 
foto
 
Festival DIDA, ktorý vznikol v roku 1995 a pôvodne sa zameriaval na predlohy slovenských vojvodinských autorov, postupne menil svoje pravidlá a dnes sa už do súťaže môžu prihlásiť ochotnícke divadelné súbory všetkých kategórií s inscenáciami dolnozemských autorov a slovenských autorov v širšom zmysle slova. Ba dokonca aj neslovenských autorov. Iste aj vďaka tomu, Festival sa rozrastá. Pred bezmála 20 rokmi podujatie sa totiž začínalo s piatimi predlohami a dnes už má medzinárodný ráz a takmer trojnásobne väčší počet účinkujúcich súborov. V tomto roku na ňom vystúpia ochotníci z Pivnice, Padiny, Lalite, Kulpína, Nového Sadu, Erdevíka, Báčskej Palanky, Báčskeho Petrovca, Starej Pazovy, Divadlo Vertigo z Maďarsko, z chorvátskeho Iloku a z Popradu a Tisovca zo SR.
 
foto
 
Najúspešnejšie predstavenie bude predstavovať festival DIDA v nasledujúcom ročníku na festivale Palárikova Raková v Čadci, Slovenská republika.
 
Každý festival prináša aj sprievodné akcie retrospektívneho, informačného, propagačného, výchovno-vzdelávacieho alebo iného rázu. V tomto roku Slovenské vydavateľské centrum (SVC) v Báčskom Petrovci predstaví najnovšiu knižnú produkciu a knihy pivnických rodákov Víťazoslava Hronca – Viacrukosť poézie a Jána Salčáka – To čo sa vo mne o mňa chvie.
 
Podujatie organizuje Ochotnícke divadlo Janka Čemana z Pivnice.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #2 Guest 2013-04-29 21:41
:P
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+2 #1 ŽIVOT JE ČUDO - víťaz- DIDA 2013novinarka 2013-04-02 06:14
:-)ŽIVOT JE ČUDO - víťaz- DIDA 2013 Správa posudzovacej komisie festivalu DIDA 2013

V poradí 19. festival Divadelné inscenácie dolnozemských autorov prebiehal dva víkendy, počnúc 22. marcom a končiac 31. marcom 2013.
V tomto ročníku sme mali rekordný počet súťažných inscenácií – spolu jedenásť a hojné a kultivované pivnické divadelné obecenstvo si malo možnosť pozrieť až štrnásť divadelných predstavení. Možno teda konštatovať, že v upravenej divadelnej sieni Pivničania mali pekný umelecký zážitok.
Komisia v porovnaní s vlaňajším ročníkom pracovala v trochu pozmenenom zložení Zuzana Tárnociová, predsedníčka, Vladimír Valentík a Mr. Zuzana Týrová namiesto Dr. Michala Týra (zostalo však všetko v rodine).
Komisia sa podrobnejšie zaoberala súťažnými predstaveniami, ktorých bolo jedenásť. Z nich padinské predstavenie Zoznamka od Adriany Krúpovej, petrovské Negativisti od Romana Olekšáka a kulpínske Pohreb od Ivana Holuba sa uchádzali iba o postup na Palárikovu Rakovú. Komisia by chcela zdôrazniť, že všetky tieto tri predstavenia boli výnimočne kvalitné. Ďalších osem predstavení spĺňalo všetky body pravidiel DIDA a samým tým súťažili o všetky ceny. Sú to 4 pôvodné nové hry, tri nové texty zahrali Novosadčania (Láska, alebo niečo iné...), Palančania (Život je čudo) a Iločania (Fruškohorský poklad) a jedna choreodráma, čiže neverbálne pohybové divadlo Pazovčanov (Babylon), ktorý sa po druhýkrát úspešne zjavujú v Pivnici. Ďalej treba spomenúť, že na pivnickom javisku boli zahrané dve detské predstavenia, už spomenutí Iločania a Erdevíčania s predlohou Traja umelci a drak Samuel. Okrem domácich súborov sme mali tri zahraničné predstavenia z Maďarska (Naša mačička), zo Slovenska – predstavenie VHV Záveje v predvedení Tisovčanov a z Chorvátskeho Iloku. Zo starších autorov boli hrané, klasicky ako vždy predstavenia VHV, ale tohto roku boli opätovne hrané aj predstavenia novších autorov, ako sú Jano Hrubík a autorskej dvojice Miroslava Demáka a Milana Materáka.
Vzhľadom na počet a vysokú kvalitu súťažných inscenácií sme mali neľahkú úlohu a mnoho práce ale sme sa jednoznačne uzhodli udeliť nasledujúce ceny:
Lalitský divadelný súbor si za predvedenú komédiu Tango miliardo od Jana Hrubíka vyslúžil Cenu Janka Čemana za autentické podanie života tunajších Slovákov, v tomto prípade obrazov zo života jednej rodiny v krízových deväťdesiatych rokoch.
O cenu za nový text konkurovali tri texty zo štyroch nových predlôh (štvrtá nová predloha je pazovská neverbálna predloha), pričom komisia navrhuje, aby všetky 3 nové texty boli zaradené do knihy, ktorá by mala vyjsť k 20. jubulejnej Dide pod názvom Nová súčasná slovenská dráma 2. Ide teda o texty Vlatka Miksáda Fruškohorský poklad, Jana Hrubíka a Rastislava Zorňana Láska, alebo niečo iné... a Eleny Hložanovej. Cenu za nový inscenovaný text pomenovaný Život je čudo získala Elena Hložanová.
Tvorbu nových divadelných predlôh predstavujú aj nekonvenčné divadelné formy a tohto roku to bolo pohybové divadlo Miroslava Kožíka zo Starej Pazovy a práve tomuto netypickému predstaveniu Babylon sa komisia rozhodla udeliť špeciálnu Cenu za autorský počin Miroslavovi Kožikovi a autorovi hudby Miroslavovi Bakovi.
Cena za dramaturgiu pocestuje tohto roku do Maďarska a to Daniele Onodiovej za predstavenie Naša mačička autora Vladimíra Hurbana Vladimírova.
Naše divadelné súbory majú dobrých hercov, a preto porota dôkladne rozoberá každú rolu, ktorá si zasluhuje cenu. Chceli by sme ešte raz zdôrazniť, že keď ide o herecké výkony, brali sa do úvahy iba predvedenia hercov, ktorí hrali v predstaveniach, spĺňajúcich všetky body pravidiel DIDA. A tak udeľujeme tri ceny za herecké výkony.
Najlepším hercom festivalu DIDA 2013 sa stal Jozef Chrček z Palanky.
Druhú cenu získa Samuel Medveď za úlohu Ďura Cesnaka v novosadskej veselohre.
Tretiu cenu si na Dňoch Janka Čemana vyslúžil Tisovčan Dušan Kojnok ako gazda v Hurbanových Závejoch.
A na samom konci, Komisia jednohlasne vyniesla rozhodnutie, že festival DIDA v Čadci na Palárikovej Rakovej bude predstavovať ako najlepšie predstavenie Hložanovej dráma Život je čudo. O túto cenu sa okrem iných uchádzali aj Padinčania, Petrovčania a Kulpínčania, ako sme už podotkli, s mimoriadne kvalitnými predstaveniami, ale sa komisia rozhodla udeliť Cenu za najúspešnejšie predstavenie Palančanom, lebo práve toto predstavenie spĺňa cieľ samotnej prehliadky – je to nový text znázorňujúci život dolnozemských Slovákov. Vznikol na dielni Píšem, píšeš... ktorú ako jednu zo svojich akcií na podporu vzniku nových kvalitných dramatických textov usporadúva Ochotnícke divadlo Janka Čemana.
Teda dovidenia na jubilejných 20. Dňoch Janka Čemana roku 2014.

Posudzovacia komisia:
Zuzana Tárnociová, predsedníčka
Vladimír Valentík
Mr. Zuzana Týrová

:-)
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články