Svetový deň zdravia – 7. apríl

Svetový deň zdravia – 7. apríl
 
V záujme vlastného zdravia a svojej fyzickej a psychickej hygieny, - doprajte si raňajky. Naštartujete tak i telo i mozog. Ráno narýchlo prevrátiť do seba iba šálku kávy a utekať do roboty, - neprospieva to ani telu ani duchu. Kvôli takémuto životnému štýlu, či skôr zlozvyku, váš organizmus trpí a je unavený už pred obedom. Nemáte potom dostatok energie na druhú časť dňa. Nedokážete preto naplno využívať ani telo a ani mozog. Preto, začnite deň niečím teplým. Napríklad, teplými raňajkami. O raňajkách a ich význame Spolok kulpínskych žien chystá knihu – kuchárku.
 
foto
 
Každý z nás potrebuje pravidelný prídel energie, aby si mohol naplno vychutnávať svoj život a posúvať sa neustále vpred. V minulosti na ten ranný prídel energie omnoho viac dbali a význam raňajok nepodceňovali. Ba dokonca, raňajkovali aj dvakrát. Naše prababičky vedeli, že raňajky sú základom dňa. Svojim chlapom preto pripravovali najprv jedny akože ľahšie raňajky ihneď po prebudení: napríklad kus chleba so slaninou a druhé raňajky už boli prihrievané zvyšky z včerajšej večere, halušky, mastené zemiaky a iné. Na druhé raňajky, čiže veľký fruštik, podávané okolo desiatej, už gazdiné uvarili dokonca aj sýte jedlo.
 
foto
 
Ústrednou témou tohtoročného dňa zdravia je Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci. Je to podmienkou pre zabezpečovanie zdravšieho a dlhšieho pracovného života ale aj aktívneho starnutia. Aktívne starnúť znamená žiť v pohybe, lebo pohyb je pre človeka nanajvýš dôležitý. Pracujte, hýbte sa, rekreujte, relaxujte a chráňte si svoje zdravie ale aj “zdravie prírody”. Len v zdravej prírode je možný zdravý život. A pohyb v čistom a zdravom okolí je opravdivým relaxom nielen pre telo, lež i dušu.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články