V Bielom Blate sídli multikulturalizmus

V Bielom Blate sídli multikulturalizmus
 
Medzi tromi mestami: Novým Sadom, Belehradom a Zreňaninom sa rozprestiera jeden svetový poklad - Cárska bara. Táto jedinečná prírodná rezervácia získala svetovú slávu svojím neobvyklým vtáčím svetom. Vzhľadom na výskyt viac ako 240 druhov vtákov, je Cárska bara na zozname UNESCO zapísaná ako mokraď medzinárodného významu. Avšak, v tesnej blízkosti týchto prírodných krás je ďalšia rarita - je to Biele Blato. Dedinka má iba niečo vyše tisíc obyvateľov a v nej žije až 20 národov, z čoho najviac Slovákov. Je to zriedkavosťou aj v multikultúrnej Vojvodine.
 
foto
 
O tejto prírodnej rezervácii a o Bielom Blate nedávno text pre portál Slobodná Európa písal mladý novinár z Báčskej Topole zamestnaný v Novosadskom rozhlase Norbert Šinković. Okrem iného v texte uvádza, že sa v tejto malebnej dedinke tolerancia voči iným kultúram vštepuje od útleho detstva a rozvíja v základnej škole. Slováci, Maďari, Bulhari, Srbi a ostatné spoločenstvá v tejto vzdelávacej inštitúcii spoločne kreujú budúcnosť, hovorí učiteľka slovenského oddelenia Vierka Hriešiková – Vršková.
 
"Viac ako päťdesiat percent detí pochádzajú zo zmiešaných manželstiev. Tak od malička počúvajú dva, tri, štyri jazyky. Tie jazyky ďalej rozvíjajú v škole. Napríklad, keď existujú nejaké konflikty medzi deťmi, - samozrejme, že sa tomu vyhnúť nedá, to sa nikdy etnicky neprifarbuje. Hovorí sa iba o menách detí, ktoré sa pobili a nikdy sa nehovorí o ich národnostnej príslušnosti. Deti si tak od malých nôh vyvinú toleranciu." Vysvetlila učiteľka.
 
V Bielom Blate všetci hovoria alebo rozumejú okrem svojho materinského jazyka ešte aspoň dva-tri ďalšie. Obyvatelia Bieleho Blata sú hrdí na tento fenomén.
 
V dôsledku spolužitie v tejto dedinke vznikol dokonca bieloblatský jazyk, alebo ako ho riaditeľ školy Milan Nedeljkov nazýva: panónske esperanto.
 
"To je jazyk, ktorý nás spája. Aplikuje sa spontánne. Jedná sa o kombinácii z najviac dominantných jazyk v tejto dedine. Napríklad, ak je skupina prevažne maďarská, rozprávajú sa po maďarsky ale sa používajú aj slovká z iného jazyka, zo slovenčiny, bulharčiny, srbčiny, nemčiny, - a to je vskutku panónske esperanto. Je to jazyk - zlodej, on po troške kradne zo všetkých jazykov. Nakoniec dostanete jeden jazyk podivnej tonality, modality, dynamiky akcentácie. "vysvetľuje riaditeľ.
 
Úprava a preklad Katarína Pucovská
 

Komentárov  

+2 #1 anoA 2013-05-15 19:03
Ano, v bielom blate to bolo aj pred naami.. a na pána Jána Haníka si už málo kto spomenie... Hanba, aj pri Matici aj pei nás naveky, ni ako MIšo Spevák na Námestí....
Hanba BIeloblatčanov, že nevedie doceniť meno Jána Haníka...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články