Malý vavrín. Vavrínik

Malý vavrín. Vavrínik
 
V rámci osláv Dňa Petrovca 2013, Divadlo VHV štartuje s akciou Divadelný vavrínik. Cieľom akcie je, umožniť petrovskému obecenstvu a návštevníkom osláv, počas jedného víkendu oboznámiť sa s časťou našej najnovšej slovenskej divadelnej produkcie. Na tomto prvom Vavríniku vystúpia ochotníci z Pivnice, Starej Pazovy a Kulpína s predstaveniami: Doktorom proti svojej vôle, Babylon a Pohreb. Komplet lístkov stojí 300 dinárov a jednotlivo 150.
 
foto
 
 
Že prečo Vavrínik?
Divadlo VHV z Báčskeho Petrovca bolo zakladateľom a potom 43 rokov aj organizátorom nášho najvýznamnejšieho festivalu ochotníckeho divadla Slovákov v Srbsku, ktorý od roku 2010 má meno Divadelný vavrín. Prvýkrát prehliadka bola zorganizovaná v roku 1970 a prvé štyri ročníky spolu s detskou prehliadkou sa konali v meste vzniku, teda v Báčskom Petrovci. Potom sa už festival striedavo konal v Báčskom Petrovci, Starej Pazove a v Kovačici, alebo aj v niektorom inom prostredí. Hlavným organizátorom však zostalo divadlo VHV z Báčskeho Petrovca.
 
Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM), ktorá Divadelný vavrín zaradila medzi podujatia celomenšinového významu, v marci tohto roku, bez oboznámenia dovtedajšieho organizátora, podujatia presťahovala do Starej Pazovy. Organizáciu festivalu zverila staropazovskému SKUS h. Janka Čmelíka, s ktorým sa aj stala spoluzakladateľom Divadelného vavrína a Slovenskej prehliadky detskej divadelnej tvorivosti 3 x Ď. Podľa zdôvodnenia zverejneného na webovej stránke NRSNM, festivaly sa budú konať v Starej Pazove, lebo je tam “divadlo živé už 110 rokov a doposiaľ dalo veľký počet kvalitných režisérov a hercov”.
 
Oba festivaly tým získavajú nielen organizačnú, edukačnú, ale aj permanentnú finančnú podporu.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #3 ba 2013-05-24 17:10
Nemám ani malý komentár...
VHV
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #2 Guest 2013-05-24 03:44
Naozaj choroba herca? Keď si sčítame 2 a 2 tak veľmi nás láka na uzáver, že Pazove niekto zakázal vystupovať na niečom, čo sa volá Vavrínik. Kto to videl, ísť proti srsti Rade a Ústavu, ako rebelantské VHV Petrovec?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+1 #1 VHV Petrovec 2013-05-24 02:54
Najnovšia správa

St. Pazova v Petrovci, v sobotu nebude vystupovať. Dôvod: choroba herca.

P.s. ak niekoho skutočne zaujíma kedy, ako a prečo vznikla 44. ročná Prehliadka, t.j. terajší Vavrín, nech ma skontaktuje...rád vysvetlím. Ešte jeden fakt. Divadlo VHV vzniklo, t.j. sa premenovalo zo Slovenskeho ústredného ochotníckeho divadla Petrovec v roku 1966 na 100 rokov divadla v Petrovci.
J.Černák
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články