Tisa - rieka lásky, keď kvitne...

Tisa - rieka lásky, keď kvitne...
 
Jedinečný prírodný jav „kvitnúcej“ rieky Tisy, resp. rojenie podeniek, ktoré u nás pomenúvajú Tisový kvet, sa začal včera v Kanjiži. V nadchádzajúcich desiatich dňoch dôjde k intenzívnejšiemu rojeniu tohto zvláštneho 8-12 cm dlhého hmyzu, takže si návštevníci budú môcť užiť jedinečný prírodný fenomén, ktorý sa môže vidieť iba u nás na rieke Tisa a na Žltej rieke (Huangho) v Ázii. Každoročné „kvitnutie“ Tisy, keď sa nad jej hladinou vyroja milióny podeniek, ktoré po svadobnom lete nakladú do vody vajíčka – budúce potomstvo, si prichádzajú obzrieť početní návštevníci. Ich svadobnému letu budú počas víkendu venované festivaly Tisa - rieka lásky a Keď kvitne Tisa v Kanjiži, Sente a Novom Bečeji.
 
foto
 
Foto: Dizajn zona
 
Podenky veľké (Polingenia longicauda), sa behom niekoľkých hodín z larvy premenia v okrídlené jedince, pária sa a uhynú. V polovici júna Tisa totiž odhalí tajomstvo, ktoré ukrýva vo svojich hlbinách a v chodbičkách brehov rieky. V nich tri roky rástli larvy podenky, ktoré potom na jeden deň uzrú svetlo sveta. Tieto zvláštne bytosti sa v teplý júnový podvečer vynoria takmer z ničoho, zahalia povrch vody, potom zmiznú rovnako rýchlo ako prišli. V niekoľko metrov vysokej, víriacej sa mase samce vyhľadajú svoj pár a samičku oplodnia. Úžasná harmónia a nestálosť života trvajúceho len pár chvíľ. Po párení samce o krátku dobu uhynú, samičky nakladú vajíčka do vody a čaká ich podobný osud ako samčie jedince. Táto prekrásna a zároveň smutná udalosť je „kvitnutie“ Tisy. Opakuje sa každý rok v polovici júna v podvečerných hodinách. Hladinu rieky v čase rojenia Tisového kvetu pokrývajú milióny uhynutých krehkých tiel. To všetko sa odohrá behom niekoľkých hodín, ako taký dramatický prejav premeny, reprodukcie, úmrtia a ďalšieho života. Vajíčka klesnú ku dnu a všetko sa začína odznova. A je tomu tak už od nepamäti - kolobeh prírody.
 
Podenky veľké sa ešte pred niekoľkými desaťročiami vyskytovali vo viacerých riekach, avšak sú mimoriadne citlivé na znečistenie prostredia takže ich na planéte ubúda.
 
Tisa pramení vo Východných Karpatoch na Ukrajine a do Dunaja ústi pri Novom Slankameni v Srbsku.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #1 ba 2013-06-15 22:20
Podenka, podenka je snovidjenje...
To je krásne,,,
Teológ z Boľoviec
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články