V Nitre významne zastúpené aj súbory zo Srbska

V Nitre významne zastúpené aj súbory zo Srbska
 
V ústrednom programe osláv 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, ktorý sa začal v piatok v Nitre, sa zúčastnili aj súbory zo Srbska. Včera, v rámci bohatého kultúrneho a sprievodného programu, vystúpili okrem domácich aj zahraničné kultúrne telesá. Ako poklona slovenského národa solúnskym bratom sa v meste uskutočnil sprievod Slovanov a medzinárodný folklórny festival Slavica fest. Na ňom vystúpil aj súbor Vuka Stefanovića Karadžića z Báčskej Topole. V programe osláv účinkoval tiež i komorný zbor Zvony zo Selenče.
 
foto
 
V piatok 5.júla sa konala Cyrilo-metodská púť, ktorá bola vďaka Rímskokatolíckej cirkvi – Biskupstvu Nitra významnou duchovnou súčasťou slávností. Jej priebeh dodal a zvýraznil duchovný rozmer slávností práve na sviatok Cyrila a Metoda, ktorý je štátnym sviatkom SR. Uskutočnila sa za účasti najvyšších cirkevných a štátnych predstaviteľov a je spojená s významnými udalosťami prezentácie kultúrneho dedičstva. Priestorom tohto oficiálneho štátno-reprezentačného podujatia osláv bolo Svätoplukovo námestie. Zúčastnil sa ho aj mimoriadny vyslanec – pápežský legát, slovinský kardinál Franc Rodé, C.M., emeritný prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Na svätú omšu, ktorú celebroval po slovenský legát Rodé a vysielala ju televízia, prišli do Nitry tisícky ľudí.
 
foto
 
V tento deň sa uskutočnilo aj uvedenie pamätnej dvojeurovej mince a slovenskej poštovej známky k 1150, výročiu príchodu Cyrila a Metoda. Piatkový program vyvrcholil v predvečerných a večerných hodinách na Svätoplukovom námestí koncertom Slovenskej filharmónie - premiérou oratória podľa eposu Jána Hollého Cirillo-metodiada spojenú s veľkomoravským orlojom – živými obrazmi dávnych cyrilo-metodských čias. Na tom istom mieste pokračovala audio-vizuálna a divadelná show, v ktorej ožili najvýraznejšie osobnosti a momenty veľkomoravských dejín. Na iných miestach prebiehali rôzne výstavy, koncerty, otvorili sa pamiatkové a cirkevné priestory pre verejnosť, medzi nimi aj biskupský palác.
 
foto
 
V sobotu 6. júla sa návštevníci osláv dočkali bohatého kultúrneho a sprievodného programu, v ktorom vystúpili okrem domácich aj zahraničné kultúrne telesá.
 
Medzi nimi nechýbal komorný zbor ZVONY zo Selenče, ktorý bol založený ako vokálne teleso roku 1993 z iniciatívy jej dirigenta Juraj Súdiho – profesora hudobnej výchovy pracujúceho na Základnej škole Jána Kollára v Selenči. Tento zbor už pred rokmi vystupoval v nitrianskom evanjelickom kostole a získal si srdcia prítomných pochádzajúcich z viacerých konfesií. Ako povedal jeho zakladateľ na Slovensko sa radi vracajú. Aj pri tomto pobyte zbor rozdával poslucháčom radosť na viacerých miestach v Nitre a jeho okolí.
 
foto
 
V tento deň ako poklona slovenského národa solúnskym bratom uskutočnil sa v meste sprievod Slovanov a medzinárodný folklórny festival Slavica fest, ktorý pripravil OZ Slavica.
 
foto
 
Na festivale vystúpili folklórne súbory nielen zo Slovenska, ale aj súbor Ščodrica z Minska v Bielorusku, Goce Delchev zo Sofie v Bulharsku, súbor Žerotín zo Strážnice v Českej republike, Solncevorot z Vologdy z Ruska a srbský súbor Vuka Stefanovića Karadžića z Báčskej Topole.
 
foto
 
foto
 
V dňoch 6. a 7. júla sa konal v priestore námestia a na pešej zóne, čiže v srdci mesta Nitriansky jarmok za účasti výnimočných remeselníkov ľudových umelcov nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia. Množstvu návštevníkov pripravil a ponúkol majstrovské umenie v tradičných podobách.
 
foto
 
To je len časť z bohatého programu, ktorý sa v Nitre v rámci osláv uskutočnil v piatok a včera. Oslavy pokračujú aj dnes.
 
Text a foto Ján Jančovic

Komentárov  

0 #1 Gabriela Rufusová 2013-07-07 15:08
Pekný článok, pozdravujeme - P.Ďuriš
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články