V Bratislave vernisáž zo zbierky Galérie Babka

V Bratislave vernisáž zo zbierky Galérie Babka
 
Slávnostné otvorenie výstavy Slovenské insitné umenie zo Srbska zo zbierky Galérie Babka Kovačica sa uskutoční dňa 1. októbra 2013 o 16.00 hod. v Dvorane Ministerstva kultúry SR, v Bratislave. Záštitu nad výstavou prevzali ministri zahraničných vecí Slovenskej republiky a Republiky Srbsko Miroslav Lajčák a Ivan Mrkić. Prezentovaný bude tiež i 150-stranový katalóg, do ktorého je zhrnutých 63 maliarov. „Dnes, 1. októbra 2013, keď oslavujeme 22 rokov od založenia Galérie Babka Kovačica, vydávame túto publikáciu ako najkompletnejšie predloženie všetkých 63 maliarov na jednom mieste, počnúc od najstaršieho Vladimíra Boboša, narodeného roku 1906, až po najmladšiu Saňu Stvorcovú, narodenú roku 1992,“- uvádza Pavel Babka.
 
foto
 
Insitné umenie predstavuje dôležitý prvok etnokultúrnej identity slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, podľa ktorého je známa aj vo svete. Slovenskí umelci vytvárajú maliarske narácie a detailne zaznamenávajú farbami príbehy z každodenného života. Na plátne sú zobrazené elementy hmotnej a nehmotnej kultúry (ľudové kroje, zvyky súvisiace s ročným a životným cyklom, atď.) tak ako ich umelci videli, zapamätali si alebo si ich predstavili. Uvádza Gordana Blagojević v katalógu Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku – zbierka obrazov Galérie Babka z Kovačice. Katalóg je trojjazyčný a vyšiel pri príležitosti osláv 22 rokov Galérie Babka. Redaktorom katalógu je Pavel Babka a autorkou prevažnej časti textov je Dr.Gordana Blagojević.
 
Okrem otvorenia výstavy a prezentácie katalógu, Galéria Babka svoje 22. narodeniny oslavuje aj s novým dizajnom webovej stránky: www.babka.rs
 
Na otváranie výstavy do Bratislavy odcestovalo 5 najmladších maliarov zaradených do katalógu: Saňa Stvorcová (1992), Miroslav Hraško (1990), Magdaléna Tomanová (1990), Eva Hrková (1986) a Vladimír Galas (1984).
 
foto
 
Výstava pozostávajúca zo 150 obrazov ďalej poputuje do Prahy, potom polovicou februára 2014 bude jej vernisáž v generálnom sekretariáte UNESCO v Paríži a plánovaná je jej galerijná inštalácia aj v Ríme.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články