Večierok venovaný Kataríne Hlaváčovej

Večierok venovaný Kataríne Hlaváčovej
 
Súkromná galéria Môj dom Michala Hasíka a MOMS Petrovec dnes večer usporiadali prezentáciu brožúry o prvej kulpínskej maliarke Kataríne Hlaváčovej ako aj vernisáž jej obrazov. Večierok sa začal v Dome MSS Ľudovíta Mišíka v Petrovci a jeho druhá časť prebiehala v susedstve – v súkromnej Galérii Môj dom. Podujatie bolo usporiadané pri príležitosti stého výročia narodenia Kataríny Hlaváčovej. Prítomných privítala predsedníčka MSS a miestneho MOMS v Petrovci Katarína Melegová - Melichová a o tvorbe Kataríny Hlaváčovej hovorili autori brožúrky Michal Hasík a Katarína Pucovská.
 
foto
 
V uvítacom prejave Katarína Melegová – Melichová povedala, že treba vzdať úctu a vyjadriť obdiv aj takým „obyčajným“ ľuďom, ktorí sa venovali „panským výstrednostiam“ v čase keď za prácu bola považovaná iba tvrdá práca. Osobitne sa poďakovala „matičnému susedovi“ Michalovi Hasíkovi, ktorý najviac priložil ruky k dielu a na ten spôsob si uctil tvorbu Kataríny Hlaváčovej.
 
foto
 
Známy kulpínsky maliar a výstrižkár Michal Hasík si zaspomínal na príjemné chvíle u rodiny Hlaváčovej, keď mu Katarína hovorila o maľovaní, o svojom živote a svojej práci. S vďačnosťou sa preto podujal zozbierať, reštaurovať, orámovať a širšej verejnosti ponúknuť obrazy tejto prvej kulpínskej maliarky.
 
foto
 
Text z brožúrky prečítala Katarína Pucovská
 
foto
 
Pesničky Prídi Janko k nám a Keď som ja jabĺčka ráňala zaspievala mladá nádejná kulpínska speváčka Andrea Šimová za hudobného sprievodu maestra Ondreja Maglovského
 
foto
 
Dve piesne: Darobná, darobná materina túžba a A pod tou horou zaspievala Kulpínčanka vydaná do Petrovca Jarmila Kolárová, ktorú na harmonike tiež sprevádzal Ondrej Maglovský
 
foto
 
Druhá časť večierka prebiehala v súkromnej galérii Michala Hasíka, kde sa najprv prihovoril majiteľ galérie a text o výtvarnom diele Kataríny Hlaváčovej, ktorý napísal výtvarný kritik Vladimír Valentík prečítala Katarína Pucovská. Výstavu otvorila predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku Katarína Melegová – Melichová.
 
foto
 
Výstavu Kataríny Hlaváčovej si možno obzrieť v Galérii Môj dom, Svätoplukova 13 v Báčskom Petrovci do 1. decembra v pracovné dni od 14,00 do 18,00 a v sobotu a nedeľu od 10,00 do 18,00.
 
Text z brožúrky si možno prečítať TU:
 
 
Obrazy Kataríny Hlaváčovej si možno pozrieť TU:
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články