Krčma nám je v krvi – Pazovský kalendár 2014

Krčma nám je v krvi – Pazovský kalendár 2014
 
Krčma – bola a je. Z krčmy – sa ťažkého srdca odchádza. Krčme – veľa toho jej bolo venované a v nej sa trávili veselé a smutné chvíle. O krčme – rozprávok nikdy dosť. S krčmou – s ňou sa v žiadnom prípade nechcú rozlúčiť, práve naopak, iba posvietili na krčmársku Pazovu. Pazovské, a nielen pazovské krčmy sú spracované a zdokumentované, fotograficky a faktograficky v najnovšom Pazovskom kalendári. Počnúc od tých najstarších, z konca 19. storočia, po súčasné krčmy, či caffé, ktorým vskutku už ani nepristane to staré pomenovanie. Chýba im šmrnc ale aj kárované obrusy, cigánska hudba, hlučná nálada... Aj to pravé domáce sudové sriemske víno. Do krčmy a z krčmy sa neraz odchádzalo s hudbou. Tohtoročný Pazovský kalendár tiež ladí s hudbou a na dobré naladenie pri jeho listovaní a čítaní, ku kalendáru je pribalené aj CD.
 
foto
 
Na titulnej strane je záber z predstavenia Babylon a na zadnej strane úspešná gitaristka Anna Havranová
 
CD vyšiel pri príležitosti 20-ročnice FS Klasy a na ňom sú nahrávky piesní z koncertov a celovečerných programov členov tohto súboru.
 
foto
 
Redaktor Pazovského kalendára Martin Prebudila a jeho zakladateľ Miroslav Demák roky konfrontujú dejiny so súčasnosťou. Oprašujú dávne udalosti a tradície a do tohto celoročného čítania kronikársky zaznačujú i najnovšie udalosti pazovských a sriemských Slovákov.
 
Pazovský kalendár vyšiel v štandardnom náklade 900 výtlačkov. Kvalitne graficky a jazykovo upravený (technický redaktor Alen Nechvátal, jazykový redaktor Ján Širka), obsahovo pestrý, formátu – A5, počet strán 192 plus 39 reklamných strán. Aj tohto roku, okrem evanjelického je tu aj pravoslávny kalendár s označením slovenských a srbských mien a sviatkov. Nevystal ani sprievodný nástenný kalendár.
 
Prezentácia tejto publikácie SKUS-u hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy sa uskutoční zajtra 15. decembra podvečer v rámci programu Memoriálu Juraja Ondríka. Po prezentácii sa bude pripíjať na dobré čítanie tohto 13. ročníka Pazovského kalendára a zároveň koštovať tohto roku vykvasené sriemske vína.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #3 Krásne to vyzeráVladimír Zloch básnik 2013-12-15 09:05
Teší ma to že ste zverejnili kalendár a cédečko,asy môžem to vidieť ako vyzerá pokiaľ ho nedostanem.
Dakujem Vám
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #2 BlahoželámJán 2013-12-15 02:31
Blahoželám na aktivitách, ktoré podnikáte a budem sa tešiť na čítanie príspevkov a pri počúvaní hudby.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #1 pekneSriemčan 2013-12-14 19:25
Baš pekne...
Paľkoz Boľoviec
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články