Deň štátnosti, Sretenje

Deň štátnosti, Sretenje
 
Dnes je Deň štátnosti Srbska, Sretenje a tento štátny sviatok oslavujeme dva dni: 15. a 16. februára. Keďže tohto roku druhý deň pripadá na nedeľu, pracovné voľno budeme mať aj v pondelok 17. februára. Za Deň štátnosti Srbska Sretenje ustanovili roku 2001 a dátum bol zvolený na znak spomienky na 15. február roku 1804 keď v Orašci pod vedením Đorđа Petrovićа Kаrаđorđа začalo Prvé srbské povstanie. Ono predstavovalo boj za oslobodenie spod stáročnej tureckej poroby. Tiež na Sretenje, ale v roku 1835 na Veľkom národnom zhromaždení v Kragujevci bola vyhlásená prvá Ústava Srbska – Sretenjská ústava.
 
foto
 
Okrem cirkevného a štátneho, Sretenje je aj sviatkom Vojska Srbska, ktoré si ho zvolilo za svoj deň a tiež si ním pripomínajú Prvé srbské povstanie, v ktorom vojenské úspechy viedli k formovaniu srbského štátu ale aj vojska.
 
Cirkevný pravoslávny sviatok Sretenje alebo Sretenje Gospodnje (Stretnutie Pána) sa svätí v 40-ty deň po narodení Ježiša Krista. Srbská pravoslávna cirkev, ktorá uctieva starý juliánsky kalendár, ho teda svätí 15. februára, keďže sú Vianoce (Božić) a narodenie Ježiša Krista 7. januára. Písmo sväté uvádza, že 40 dní po narodení Ježiša Krista Panenka Mária prináša svojho syna do chrámu v Jeruzaleme, aby ho obetovala Bohu a seba očistila. Vo východnej liturgii sa tento sviatok nazýva sviatkom Stretnutia Pána. Podľa takzvanej západnej liturgie, ktorá sa pridržiava gregoriánskeho kalendára, tento deň má pomenovanie Sviatok Obetovania Pána, ľudovo nazývaný Hromnice a táto udalosť sa pripomína 2. februára.V evanjelickej cirkvi Hromnice sa slávia aj ako Predstavenie Pána Ježiša, lebo Jozef a Mária ho pri obriezke predstavili a zasvätili Nebeskému Otcovi.
 
Podľa ľudových pravoslávnych povier, na Sretenje sa začína prechod zimy v jar. Pranostiky hovoria, že ak je na Sretenje oblačné počasie, koniec zimy bude pekný a ak je jasno, zo zimou sa budeme lúčiť za chladného a veterného počasia. Ak je na Sretenje slnečno a medvede sa vyľakajú z vlastného tieňa, vrátia sa do svojich zimných brlohov, lebo zima potrvá ešte 6 týždňov.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články