Medzinárodná konferencia v Nadlaku

Medzinárodná konferencia v Nadlaku
 
V rumunskom Nadlaku v dňoch 21. a 22. marca 2014 prebiehala medzinárodná konferencia pod názvom Historické aspekty života dolnozemských Slovákov. V úvodnej, slávnostnej časti boli udelené Ceny Ondreja Štefanka. Tohoročným nositeľom tejto ceny za príspevok k rozvoju a propagácii slovenskej literatúry tvorenej v slovenskom zahraničnom svete sa stal Dr. Michal Babiak, kulpínsky rodák, ktorý v súčasnosti pôsobí na Slovensku a nositeľkami ceny za príspevok k rozvoju, organizovaniu a diverzifikovaniu kultúrneho života a spolkovej činnosti v slovenskom zahraničnom svete Katarína Melegová-Melichová, predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku a Nina Holá, generálna tajomníčka Slovenskej ligy v Amerike.
 
foto
 
Foto Jaroslav Čiep 
foto
 
Foto Jaroslav Čiep 
 
foto
 
 
Po úspešnej konferencii (Foto: Zuzana Pavelcová)
 
Na pamiatku slovenského spisovateľa, spolkového činiteľa a kultúrneho dejateľa z Rumunska Ondreja Štefanka Kultúrna a vedecká spoločnosť Ivana Kraska a Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku s finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí zorganizovali šiestu medzinárodnú vedeckú konferenciu. Pracovnej časti konferencie sa aktívne zúčastnil rekordný počet účastníkov. Tematicky rôznorodé príspevky (viď prílohu) na východiskovú tému konferencie alebo súvisiace s ňou prečítali alebo zaslali 52 vedeckí a pedagogickí pracovníci, spisovatelia i kultúrni pracovníci z Maďarska, Rumunska, Slovenska (medzi nimi i našinci z Vojvodiny pôsobiaci na Slovensku (Viera Tapalagová, Michal Babiak, Samuel Jovankovič a Miroslav Miroslav Demák) a Srbska (Katarína Melegová Melichová, Jarmila Hodoličová, Zuzana Čížiková, Anna Makišová, Samuel Čelovský, Vladimír Valentík Adam Svetlík, Samuel Boldocký a Jaroslav Čiep).
 
Konferencia bola zhodnotená ako úspešná a jej organizátori záverom vyjadrili vďaku účastníkom i podporovateľom, ako i svoje potešenie, že sa počet jej aktívnych účastníkov zväčšuje, čo svedčí o jej význame.
 
 
Samuel Boldocký

Komentárov  

0 #1 Spolok kulpinskych žien 2014-03-24 09:04
Michalovi Babiakovi a Katarine Melegovej Melichovej spolkarky gratuluju a praju im ešte vela uspechov na poli role dedičnej
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články