Seničania v Kulpíne

Senický evanjelický cirkevný zbor vedený zborovým farárom Mgr.Th Jurajom Šefčíkom a herci Záhoráckeho divadla v čele s riaditeľom Mgr.Art. Ivanom Fodorom pricestovali včera na trojdňovú návštevu cirkevnému zboru v Kulpíne. Včera podvečer v kostole predviedli hudobno-dramatické predstavenie, mistérium o zajatí Štrefana Pilárika Turkami: Podivuhodný voz Boží, s ktorým sa dnes o 19,00 predstavia aj v kovačickom kostole. Zajtra predpoludním o 10,00 v kulpínskom kostole, v rámci predpoludňajších služieb Božích, vystúpi Komorný zbor ECAV Senica, ktorý od jeho založenia pracuje pod dirigentskou taktovkou Anny Rýzkovej.

 

Záhorácke divadlo v spolupráci so speváckym zborom ECAV Senica predviedlo Podivuhodný voz Boží


Záhorácke divadlo v spolupráci so speváckym zborom ECAV Senica predviedlo Podivuhodný voz Boží

 

Štefan Pilárik žil v 17. storočí, bol slovenský básnik, prekladateľ a autor autobiografických diel. Podivuhodný voz Boží, predstavenie na motívy básnickej skladby Štefana Pilárika Sors Pilarikiana /Los Pilárika Štěpána/, scenáristicky spracoval Ondrej Odokienko v spolupráci s riaditeľom a režisérom Záhoráckeho divadla v Senici Ivanom Fodorom. Inscenáciu pripravili pri príležitosti 350. výročia príchodu Štefana Pilárika ako kňaza do Senice.


Hostí privítal Mgr. Jaroslav Javorník, PhDr., farár kulpínsky (sprava) a o predstavení  hovoril  Juraj Šefčík


Hostí privítal Mgr. Jaroslav Javorník, PhDr., farár kulpínsky (sprava) a o predstavení hovoril Juraj Šefčík


„Pilárik v tomto diele opisuje svoje zážitky z tureckého zajatia a dielo obohatil básňami Píseň o zemi uherské a Rozjímání," ozrejmil úvodom predstavenia bývalý kulpínsky farár Juraj Šefčík, ktorý pozdravujúc prítomných zaspomínal si aj na svoje pôsobenie v Kulpíne a vyjadril tiež hlbokú ľútosť nad povodňovou tragédiou, ktorá v týchto dňoch zasiahla Srbsko.


Seničania v Kulpíne


Predstavenie Podivuhodný voz Boží je rozdelené do viacerých obrazov, v ktorých 4 archanjeli symbolicky trestajú Pilárika za hriechy krajanov. Text je čiastočne v záhoráčtine a čiastočne v slovakizovanej češtine, čiže biblickej, resp. kralickej češtine.


Seničania v Kulpíne


Seničania v Kulpíne


Popri hercoch Záhoráckeho divadla v predstavení účinkujú aj členovia Komorného speváckeho zboru ECAV Senica. Dirigentka zboru Anna Rýzková mala na starosti hudobnú stránku predstavenia, ktorá efektne dopĺňa príbeh.


Seničania v Kulpíne


Seničania v Kulpíne


Organizátorom podujatia je bývalý kulpínsky evanjelický farár MgrTh. Juraj Šefčík, ktorý navštívil aj základnú školu Jana Ámosa Komenského v Kulpíne. Privítala ho riaditeľka Jovanka Zimová, ktorej v mene svojej rodiny a pri príležitosti jubileí kulpínskej školy: 260-ročnice prvej srbskej školy a 225. výročia dvojjazykovej výučby, resp. začiatku výučby po slovensky, pre školskú knižnicu odovzdal vyše 100 kníh.


Seničania v Kulpíne


Hostia zo Senice zajtra po službách Božích navštívia aj srbský pravoslávny kostol v Kulpíne ako aj poľnohospodárske múzeum.


Katarína Pucovská
Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články