5. júl Deň zahraničných Slovákov

Deň zahraničných Slovákov vyhlásila vláda Slovenskej republiky v septembri 1993 na podporu prezentácie Slovákov žijúcich v zahraničí. Tento deň je spätý s cyrilo-metodskou tradíciou, preto sa tento deň oslavuje v ten istý deň ako Sviatok sv. Cyrila a Metoda. ÚSŽZ si aj v tomto roku v snahe spájať krajanov nielen za hranicami Slovenska, ale aj priamo vo vlasti ich predkov či v ich niekdajšej domovine, pripomenul 5. júla Pamätný deň zahraničných Slovákov slávnostným stretnutím pri základnom kameni Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke.

 

5. júl Deň zahraničných Slovákov

 

Kto to je Slovák žijúci v zahraničí. Podľa zákona je to osoba slovenskej národnosti, ktorá nemá trvalé bydlisko na Slovensku a je buď štátnym občanom SR, alebo nie je štátnym občanom SR, ale uchováva si národné povedomie a on alebo jeho predok v priamom rade má slovenskú národnosť.


Slovenská republika považuje Slovákov žijúcich v zahraničí za integrálnu súčasť slovenského národa. Ich počet, ktorý z roka na rok len mierne kolíše, sleduje Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) na základe oficiálnych sčítaní obyvateľstva, odhadov slovenských zastupiteľských úradov a samotných krajanských spolkov. Počet zahraničných Slovákov podľa predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimíra Skalského pomaly klesá. „Hovorievame, že v zahraničí žijú asi dva milióny Slovákov, teda tretina slovenského národa," povedal V. Skalský agentúre SITA.


Dnes je aj Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda.

Komentárov  

0 #1 Deň zahraničných Slovákovnovinarka 2014-07-06 17:20
Deň zahraničných Slovákov si uctili predstavitelia z Českej republiky, Rakúska, Srbska, Sýrie, Talianska a Ukrajiny: uszz.sk/.../...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články