Slováci v Chorvátsku hostiteľmi Lipovľanského stretnutia 2014

V Lipovľanoch v Chorvátsku v dňoch 22.-24. augusta 2014 bude prebiehať festival kultúry, kumštu, remesiel, kulinárskych výtvorov a chutí, ako aj tradičnej folkloristiky. Pre Slovákov v Chorvátsku tohtoročné stretnutia budú výnimočné – v tomto roku sa totiž konajú pod slovenskou zástavou, keďže záštitu nad nimi prevzala Jeho Excelencia Juraj Priputen, veľvyslanec Slovenskej republiky v Záhrebe.

 

Slováci v Chorvátsku hostiteľmi Lipovľanského stretnutia 2014

 

V programe troch dní nebude chýbať okrúhly stôl, účastníci ktorého si vo vzájomnej diskusii vymenia názory, skúsenosti i podnety so spolužitia národnostných menšín s väčšinovým domovským národom v modernej zjednocujúcej sa Európe, pričom budú akcentovať najmä citlivú oblasť starostlivosti o rozvíjanie jazyka národnostných menšín, ako aj rozmanitosť zachovávania kultúrnych hodnôt menšín a ich význam pre zhodnocovanie kultúrneho bohatstva samotného Chorvátska.

 

Slováci v Chorvátsku hostiteľmi Lipovľanského stretnutia 2014

 

V priloženom programe Lipovľanského stretnutia si nemožno nevšimnúť pestrosť podujatí – od kultúrno-prezentačných cez zábavné až po športové, na ktorých sa podieľajú aj súbory a kultúrne telesá zo Slovenska. Za všetky spomenieme Dychovú hudbu Maguranka z Kanianky (okres Prievidza) a Chorvatanka z Chorvátskeho Grobu (okres Senec).

 

Slováci v Chorvátsku hostiteľmi Lipovľanského stretnutia 2014

 

Na trojdňovú manifestáciu zblíženia kultúr, ktorá sa začína oficiálnym slávnostným otvorením už v piatok 22. augusta o 19.00 h v Knižnici a čitárni Lipovľany pod mottom "Slovensko – partnerská krajina Lipovľanského stretnutia 2014", zavíta aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

 

Viac TU:

http://www.uszz.sk/sk/stranka/3233/slovaci-v-chorvatsku-hostitelmi-lipovlanskeho-stretnutia-2014-prezentujuceho-spontannost-zblizeni-narodnostnych-mensin-s-chorvatmi

http://lipovljani.hr/poziv-na-lipovljanske-susrete-2014/

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Miroslav Demák:
     September
     (Rómeo a Júlia)

Už je po všetkom
Koľko je ešte pred nami

Po prvom milovaní odpočívajú
na mojej dlani Romeo a Júlia
Krajina im tíško na viečka sadá
Zo všetkých strán septembrové ráno
padá na zrelé hrozná
...
Vtedy sa nikomu nechce dnu
a nikomu von Bývame zúfalo sami
Asi mám preto Merkucia
zo všetkých najväčšmi rád

Už je po všetkom A toľko
toľko je stále pred nami
(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články