Dvojnásobné narodeniny

Erdevíčanka Anita Balážová dnes oslavuje svoje 13. narodeniny a v kalendári jej dnešný deň iste zostane zapísaný aj ako prvé narodeniny s novým srdcom. Operácia bola úspešne vykonaná a naša malá hrdinka je na intenzívnom oddelení AKH viedenskej kliniky – píše dnešný Blic. Do Viedne odcestovala vlani, kde jej boli vykonané dôkladné vyšetrovania a prípravné zásahy a dnes aj náročná operácia transplantácie srdca. Anita je prvým pacientom zo Srbska, ktorého liečenie pravdepodobne v úplnosti vyfinancuje Republikový fond pre zdravotné poistenie.

 

Anita Balážová	s kardiotechnikom Johannom Horvatom (Foto: archív Anity Balážovej)

 

Anita Balážová s kardiotechnikom Johannom Horvatom (Foto: archív Anity Balážovej)

 

Anita bola vlani polovicou septembra vo Viedni na prvom lekárskom vyšetrení. Peniaze na tú jej cestu a nemocničný pobyt na rôzne spôsoby zhromažďovali jej rodičia: prostredníctvom SMS, Červeného kríža, humanitárnych koncertov, peňažných zbierok... Z kliniky však bola vrátená do Srbska. Podľa oficiálnych vyhlásení bolo potrebné zistiť, či jej budú robiť aj transplantáciu pľúc a podľa zahraničných zdrojov, rakúske orgány pre tak komplikované intervencie spravidla žiadajú aj určitú podporu štátu, z ktorého malý pacient prichádza.

Našimi zákonnými predpismi to nebolo regulované a iba po ich zladení Republikový fond pre zdravotné poistenie mohol prisľúbiť podporu a v úplnosti znášať celkové trovy operácií ako aj hospitalizáciu vo Viedni. S Anitou do Viedne odcestovala aj jej matka Xénia Balážová.

 

Anita Balážová s kamarátkou Marínou Zorňanovou (Foto: archív Anity Balážovej)

 

Anita Balážová s kamarátkou Marínou Zorňanovou (Foto: archív Anity Balážovej)

 

V júny, koncom školského roka Anita na pár dní pricestovala domov, kde v Základnej škole Savu Šumanovića v Erdevíku skladala skúšky, na základe ktorých získala vysvedčenie o ukončení 6. triedy základnej školy.

Nech je našej malej hrdinke šťastlivo do siedmeho ročníka a do celého života.

 

Katarína Pucovská

 

http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/6401-anita-odcestovala-do-viedne-na-transplantaciu-srdca

Komentárov  

+1 #1 RE: Dvojnásobné narodeninyAnna Legíňová 2014-08-29 15:18
Je to veľmi potešujúca a radostná správa! Malej hrdinke želáme skoré vyzdravenie a navrátenie sa do normálneho života. Aj kolektív kysáčskej školy konal zbierku pre Anitu, MOMS taktiež a vo finančnej podpore účinkoval aj Oltárny krúžok žien našej ev. cirkvi.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články