Svadba voľakedy a dnes... bola...

...a bola včera, ale ani zďaleka nebola taká, ako tá voľakedy. Možno by sa tej dávnej svadbe, táto včerajšia kulpínska, aj mohla podobať... nebyť ozvučenia. A to ozvučenie, ktoré počas celého podujatia pískalo, tá mikrofónia, ktorá iritovala aj to menej citlivé ucho, skôr či neskôr rozohnala obecenstvo a tým najvytrvalejším zaiste pokazila umelecký zážitok. Účastníci programu sa márne snažili, - mohli byť hoci aj najlepší,- dojem z vystúpenia bol slabý, alebo v tom najlepšom prípade priemerný. Všetkým im by malo patriť ospravedlnenie, predovšetkým od poskytovateľa ozvučenia, ktorému za takú kvalitu služieb nielenže nepatrí žiaden honorár, lež by mal zaplatiť odškodné za poškodenie dobrej povesti tohto podujatia. Účastníkom programu a predstaviteľom spolkov a združení z našej krajiny a zahraničia na znak uznania za vynaložené úsilie prísť, obliecť sa svadobne a vyzdobiť ponúkame fotografie, ktoré svedčia o ich snahe.

 

Svadba voľakedy a dnes... bola...

 

Svadobné veselie otvoril predseda Báčskopetrovskej obce Pavel Marčok a o jeho náplni sa v mene organizátorov podujatia –Turistickej organizácie Báčskopetrovskej obce a Združenia kulpínskych žien, zmienil riaditeľ Dario Adamović a predsedníčka Katarína Zorňanová. Tiež privítali domácich a hostí zo Srbobranu, Kisáča, Bačskej Palanky, Maglića, Báčskeho Petrovca, Riečky a ďalších osád.

Úvodom sa predstavili domáci folkloristi a herci. Program kulpínských ochotníkov, Zvolenovcov, ktorí sa predstavili so svadobnými zvykmi, vinšmi, piesňami a tancami, pripravil Michal Čiliak a hudobný sprievod mali na starosti Vladimír Zima a Michal Čiliak. Členovia KUS Zvolen predviedli volačky, piatkové zvyky príchodu s topánkami k mladej, s umývaním nôh prvej družici, ako aj začiatok svadby s odobierkou a odchodom na sobáš.

Potom vystúpili členovia maďarského kultúrno – umeleckého spolku Večera Šandora z Báčskej Palanky, kultúrno – umeleckého spolku Branka Radičevića z Kysáča, Petrovskej družiny z Báčskeho Petrovca, kultúrno – umeleckého spolku Djuru Jakšića z Maglića a Združenia občanov Rom zo Srbobranu.

Na tohtoročnej kulpínskej svadbe nechýbal ani občiansky sobáš.

Na spoločnú cestu životom prítomní vyprevadili mladuchu Andreu Sľúkovú z Kulpína a Jána Šefčíka z Petrovca. Právnu formu ich láske a rozhodnutiu kráčať spoločnou cestou života dala matrikárka Ľudmila Grňová.

Predvedená bola i módna prehliadka starodávnych krojov ako aj súčasných svadobných šiat. Udelené boli aj odmeny za najkrajšie upravený stánok.

V realizácii programu účinkovali Michal Čiliak, Dario Adamović, Viera Dorčová – Babiaková a Dunja Kolarski.

Vo večerných hodinách na javisku vystúpil Gencian bend.

Svadbu voľakedy a dnes podporili Pokrajinský sekretarát pre poľnohospodárstvo, vodné hospodárstvo a lesníctvo APV, Pokrajinský sekretarát pre hospodárstvo, zamestnávanie a rodovú rovnosť APV, Obec Báčsky Petrovec a Miestne spoločenstvo Kulpín.

Takmer 100 fotografií z podujatia si možno obtrieť v našej galérii TU:

http://www.kulpin.net/galeria/category/26-kulpinska-svadba-2014

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články