Cena Ondreja Štefanka a vedecká konferencia v Nadlaku

Kultúrna a vedecká spoločnosť Ivana Krasku a Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku vyzývajú navrhovať resp. uchádzať sa o Cenu Ondreja Štefanka a zúčastniť sa na medzinárodnej vedeckej konferencii: V tvorivej symbióze medzi Dolnou zemou a Slovenskom. Cieľom konferencie je prezentovať, zaznamenať a zhodnotiť najrozmanitejšie aspekty života a tvorby slovenských osobností pôsobiacich na Dolnej zemi alebo majúcich dolnozemské korene. Prezentované práce prinášajúce informácie o významných osobnostiach (z oblasti kultúry, vedy, spoločenského, politického a hospodárskeho života atď.), ktoré pozitívne poznačili slovenskú Dolnú zem a obohatili Slovensko činnosťou slovenských dolnozemských osobností vyjdú v zborníku. Návrhy na Cenu Ondreja Štefanka treba zaslať najneskôr do 8. februára 2015 (mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.) a prihlášky na konferenciu do 15. februára 2015. Konferencia s udelením Ceny sa uskutoční v dňoch 20.-21. marca 2015 v Nadlaku, Rumunsko.

 

Z vlaňajšieho podujatia (Foto Radionadlac Nadlak, Udscr Nădlac Dzsčr Nadlak)

 

Z vlaňajšieho podujatia (Foto Radionadlac Nadlak, Udscr Nădlac Dzsčr Nadlak)

 

Na pamiatku literáta, spolkového činiteľa a výrazného lídra slovenskej Dolnej zeme Ondreja Štefanka sa Kultúrna a vedecká spoločnosť Ivana Krasku v Nadlaku – Rumunsko v súčinnosti so Svetovým združením Slovákov v zahraničí rozhodla založiť Cenu Ondreja Štefanka, ktorá sa od roku 2009 udeľuje každoročne dvom žijúcim osobnostiam slovenského zahraničného sveta, respektíve občanom Slovenskej republiky, ktorí svojou činnosťou výrazne a dlhodobo prispeli k rozvoju slovenského zahraničného sveta.

Touto významnou literárnou cenou Dolnej zeme sa už ovenčili spisovatelia Víťazoslav Hronec zo Srbska (2009), Ivan Miroslav Ambruš z Rumunska (2010), Viera Benková zo Srbska (2011), Juraj Antal Dolnozemský z Maďarska (2012) a Peter Andruška zo Slovenska, Michal Harpáň zo Srbska (2013) a Michal Babiak zo Slovenska (2014). Za spolkovú a organizačnú činnosť v predchádzajúcich rokoch boli odmenení Anna Ištvánová z Maďarska (2009), Mária Katarína Hrkľová zo Slovenska (2010), Etela Rybová z Maďarska (2011), Imrich Kružliak z Nemecka, Pavel Hlásznik z Rumunska (2013) a Nina Holá z USA a Katarína Melegová-Melichová zo Srbska (2014).

Prihlášku na medzinárodnú konferenciu si možno stiahnuť TU:

V tvorivej symbióze medzi Dolnou zemou a Slovenskom

ŠTATÚT Ceny Ondreja Štefanka

Výzva

Pozvanie

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články