Podnikateľské fórum Srbsko-Slovensko 2015

V popoludňajších hodinách v Bratislave prebiehalo podnikateľské fórum Slovenska a Srbska, na ktorom sa slovenským partnerom predstavilo 18 podnikov a obcí z našej krajiny. Našu delegáciu viedol predseda vlády Srbska Aleksandar Vučić, ktorého predpoludním najprv prijal slovenský prezident Andrej Kiska, potom sa stretol s predsedom vlády SR Robertom Ficom a rokoval aj s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom. V priestoroch svojho rezortu minister Lajčák hosťovi predstavil veľkorozmerný obraz insitného umelca Jána Glózika z Kovačice s názvom „1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda". „Tento obraz je výrazom vzájomnej kultúrnej previazanosti a aktívnej tvorivosti slovenskej menšiny vo Vojvodine, ktorá predstavuje dôležitý most medzi Slovenskom a Srbskom," zdôraznil minister M. Lajčák.

 

Pred obrazom „1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda“  (Foto: www.foreign.gov.sk)

 

Pred obrazom „1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda" (Foto: www.foreign.gov.sk)

 

Premiér Vučić jednodňovú návštevu Bratislavy začal stretnutím s prezidentom SR Andrejom Kiskom, s ktorým viedol rozhovory o vzťahu dvoch krajín, hospodárskej spolupráci a európskej integrácii Srbska. Andrej Kiska v rozhovore vyzdvihol tradične dobré vzťahy medzi našimi krajinami a ocenil pokrok Srbska v plnení kritérií pre vstup do Európskej únie.

 

Prezident Andrej Kiska prijal predsedu vlády Srbska Aleksandara Vučića (https://www.prezident.sk)

 

Prezident Andrej Kiska prijal predsedu vlády Srbska Aleksandara Vučića (https://www.prezident.sk)

 

Obaja predstavitelia sa zhodli na potrebe zintenzívnenia vzájomnej ekonomickej spolupráce. Príležitosti vidia predovšetkým v oblasti dopravy, energetiky a v stavebníctve, čomu by mohlo napomôcť aj slovensko-srbské ekonomické podnikateľské fórum, ktoré prebiehalo popoludní na Ministečrstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Premiér Vučić ocenil doterajšiu spoluprácu a poďakoval Slovensku za dlhoročnú podporu Srbska. "Slovensko je skutočným priateľom Srbska," uviedol srbský premiér. V rozhovore s prezidentom mu priblížil plán ekonomickej obnovy svojej krajiny.

 

Premiér SR Robert Fico a premiér Srbska Aleksandar Vučić (www.vlada.gov.sk/predseda-vlady-sr)

 

Premiér SR Robert Fico a premiér Srbska Aleksandar Vučić (www.vlada.gov.sk/predseda-vlady-sr)

 

„Oceňujeme stabilizačnú úlohu, ktorú Srbsko zohráva v regióne a ponúkame mu všetky skúsenosti z predvstupového obdobia, ale aj z iných procesov, ktoré dnes na Slovensku prebiehajú, napríklad v daňovej oblasti," uviedol v súvislosti so srbskými integračnými snahami predseda vlády SR Robert Fico.

Predseda vlády Srbska Aleksandar Vučić sa priznal, že na Slovensko sa prišiel aj učiť. „Myslím si, že si budeme mať čo so sebou zobrať a bude to prospešné aj pre našich občanov," skonštatoval. Na spoločnej tlačovej konferencii Vučić hovoril aj o Slovákoch v Srbsku, ktorí sú podľa jeho slov mostom spolupráce dvoch krajín. Celú tlačovú konferenciu si možno pozrieť TU:

http://www.vlada.gov.sk/slovensko-podporuje-europske-integracne-ambicie-srbska/

V Srbsku pôsobia viaceré významné slovenské podniky, napríklad Tatravagónka Poprad či ŽOS Trnava a podľa slov Aleksandra Vučića aj ďalší slovenskí investori sú v Srbsku vítaní. Premiér tiež vyjadril presvedčenie, že aj srbskí podnikatelia sa uplatnia na území Slovenska.

„Slovensko stálo vždy po boku Srbska aj v oveľa náročnejších chvíľach a my si to vysoko vážime aj v dnešných časoch, ktoré už nie sú také náročné," ocenil Aleksandar Vučić.

 

Premiér SR Robert Fico a premiér Srbska Aleksandar Vučić (www.vlada.gov.sk/predseda-vlady-sr)

 

Aleksandar Vučić a Miroslav Lajčák pri obraze Jána Glózika (Foto: www.foreign.gov.sk)

 

Hlavnou témou rozhovorov Vučića a ministra Lajčáka boli otázky dvojstrannej politickej i ekonomickej spolupráce ako aj aktuálny stav prístupových rokovaní Srbska s Európskou úniou. „Srbsko preukázalo v predvstupovom úsilí veľké odhodlanie, prijalo množstvo potrebných reformných opatrení a podľa nás je pripravené otvoriť prvé negociačné kapitoly," konštatoval minister M. Lajčák. Viac TU:

http://www.foreign.gov.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_EA7419BDE7ECAA99C1257B4A002DA134_SK&OpenDocument=Y&LANG=SK&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/Aktualit.nsf/%28vw_ByID%29/ID_B0DCB41668D362D9C1257E1B004A1F2E

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #1 Pravda prichadzaMartina 2015-04-14 11:20
SNS insistira da se odmah raspišu izbori u Vojvodini i da bude smenjen "kriminalni i korumpirani režim Bojana Pajtića", izjavio je juče funkcioner naprednjaka Aleksandar Martinović, ocenivši navode demokrata o pritiscima na njihove odbornike u Inđiji "lažnim i neistinitim". Martinović je na pres-konferenciji naglasio i da nema potrebe za parlamentarnim izborima, pošto je Vlada Srbije stabilna i dobro radi. On je ocenio da Pajtić i DS beže od izbora ne samo zbog toga što će na njima izgubiti već i zato što se "plaše krivične odgovornosti".
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články