Nie proti sebe

V Srbsku žije 52.750 Slovákov. Je to nie ani veľa, ale ani málo, ale tak akurátne na to aby sme sa navzájom mohli poznať, byť ako svoji. Teda, aj si chceli pomáhať a spoločne ťahať v tom istom smere. Nie proti sebe, ako sa to niekedy, žiaľ, stáva. O problémoch Slovákov v Srbsku, ktorí 11 rokov majú svoj menšinový parlament, čiže národnostnú radu, pre austrálsky rozhlas rozhovor s členom NRSNM Pavlom Surovým viedla Katarína Pucovská. Pavel Surový bol vážnym protikandidátom Anne Tomanovej-Makanovej. Porazila ho s 15 hlasmi, on získal 13 a tak po ustanovujúcom zhromaždení sa listina Pavla Surového stala silnou opozíciou.

 

Katarína Pucovská a Pavel Surový (Foto Martin Pucovský)

 

Katarína Pucovská a Pavel Surový (Foto Martin Pucovský)

 

Neprekvapuje preto, že sa na schôdzach národnostného zhromaždenia niekedy vedie veľmi ostrá polemika. Situáciu ešte viac vyhrotil výstrel do okna na rodinnom dome Pavla Surového. Páchateľ a dôvody doteraz neboli zistené, opozícia sa však pohoršuje nad tým, že národnostná rada ani po takmer mesiaci verejne neodsúdila tento špinavý čin. Mienia, že by sa aj v rámci svojich kompetencií NRSNM musela širšie zaoberať problematikou Slovákov. Podľa štatútu kompetencie sú síce upriamené na zachovanie slovenskosti, ale sú pomerne veľké.

Rozhovor si možno vypočuť na webovej stránke austrálskeho verejného servisu SBS TU:
http://www.sbs.com.au/yourlanguage/slovak/highlight/page/id/407543/t/Katarina-Pucovska-Pavel-Surovy/

...alebo TU:

 

 

Rozhovor Kataríny Pucovskej s Pavlom Surovým

 

Komentárov  

+7 #2 AJ DRUHE OKNA SU ROZBITEVLADIMIR 2015-05-07 16:39
Na jesenskovej ulici v kysaci,kde zije pan surovy, su rozbite okna aj na inych domoch.Asi pet domacnosti ma ten problem a nie su v narodnostnej rade.Predpokladam ,že je na pričine kaviaren na rohu,kde sa schadzaju maloletne osoby a cez vikendy vyčinaju,aj ine neslušne veci.

>>> poznámka administrátora <<<
Prosím prečítajte si podmienky používania. Nepraktikujem meniť komentáre iba ich zotierať. Tentokrát som urobil vínimku skrze obsahu komentáru.

8.4. Komentáre ktoré budú písané iba veľkými slovami sa budú považovať za kričanie a také nebudú zverejnené alebo odstránené.

M. Pucovský
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+6 #1 nové vetry dujúKatarína 2015-05-03 20:44
Držíme palce a nech sa Vám darí pán Surový. Vaša snaha o všeobecné dobro spoločnosti iste nezostane bez povšimnutia. Mnohí Vám už teraz dávajú za pravdu a budete mať určite čoraz viac podporovateľov v budúcnosti. Každý občan by mal deliť Vaše hodnoty, ktorými sú sloboda prejavu, transparentnosť v práci, boj proti klientelizmu, rodinkárstvu a partokracii.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články