Slovenský Ornament v srbčine

Včera v Belehrade v klube Magistrala Domu kultúry Studentski grad prezentovali srbský preklad románu veľkého moderného slovenského spisovateľa Vincenta Šikulu, ktorý uverejnilo vydavateľstvo Arhipelag v rámci edície 100 slovanských románov. O románe Ornament hovorili prekladateľka Zdenka Valentová Belićová, kritik Mića Vujičić a redaktor vydania Gojko Božović.

 

Slovenský Ornament v srbčine

 

Na prezentácii sa hovorilo o význame propagovania slovenskej literatúry v Srbsku. Na rozdiel od veľmi úspešnej recepcie diel českej literatúry, slovenská literatúra na území bývalej Juhoslávie dlho bola takmer neznáma. Následkom toho bolo, že špičkoví slovenskí spisovatelia, ako čo sú Anton Baláž, Dušana Mitana, Stanislav Rakús, Vincent Šikula, Rudolf Sloboda, Pavel Vilikovský, ako aj mnohí iní pre túto čitateľskú verejnosť zostali donedávna anonymní.

 

Slovenský Ornament v srbčine

 

Vďaka vzniku a uverejneniu prekladov slovenskej prózy do srbského jazyka v posledných dvoch desaťročiach táto predstava o slovenskej literatúre sa v značnej miere mení, dokonca sa zjavili texty, v ktorých kritická a interpretatívna časť kultúrnej verejnosti píše o sviežosti, originalite slovenských literárnych diel a osobitnom umeleckom význame ich autorov.

V rámci edície Sto slovanských románov je dosiaľ uverejnených 5 slovenských románov a všetky knihy okrem základného kritéria umeleckej kvality diela majú spoločný menovateľ a to je, téma ktorá je pre slovenskú spoločnosť a literatúru veľmi dôležitá – kritika totalitnej represívnej spoločnosti a dobývanie základných ľudských slobôd a potrieb v takom prostredí.

 

Slovenský Ornament v srbčine

 

Román Ornament, životné dielo klasika slovenskej literatúry XX. storočia, sa zaoberá témou zákazu viery a duchovna, ako formou ohrozovania základných ľudských slobôd a slobodného osobného priestoru. Tento román je dráma jedného priateľstva, dejiny prenasledovania, konfrontácie s veľkým mechanizmom spoločenskej moci.

V románe čitateľa až po poslednú stranu prenasleduje atmosféra smútku a tiesne.

Šikulov román je poznačený pocitmi strachu a nepokoja. Hlavný hrdina počuje divné zvuky. Ornament je nie len príbehom o dozrievaní mladého človeka, ktorý sa pokúša vynájsť v chaotickom každodennom živote v povojnovom Slovensku, ale je tiež určitým spôsobom parabola o zbožnosti a o tajnej polícii.

 

Zdenka Valentová-Belićová

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články