Koho dar nezvedie - spomínajme

Včera sme oslávili sviatok Cyrila a Metoda a dnes je Deň Jána Husa. O týchto veľkých osobnostiach našich cirkevných a národných dejín platia slová Kuzmányho piesne: "Koho dar nezvedie, hrozba neskloní, tomu moja pieseň slávou zazvoní." V Evanjeliu podľa Matúša v 7. kapitole píše aj toto: "Vchádzajte tesnou bránou, lebo priestranná brána a široká cesta vedie do zahynutia, a mnohí ňou vchádzajú; ale do života vedie tesná brána a úzka cesta, a málo je tých, ktorí ju nachádzajú." Tesnou bránou kráčali aj naši duchovní velikáni, za čo im včera večer vďaku vzdali v chráme Božom v Petrovci.

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Vydali sa úzkou cestou. Uvedomili si, že treba meniť to ustálené, zachodené... ale pritom nedobré. Sedieť v kostole, počúvať a nič nerozumieť, nemôže viesť k poznaniu. Chceli preto priviesť do chrámov aj slovanský jazyk a umožniť našim predkom porozumieť Slovu Božiemu. Draho za to zaplatili, ale snaha nebola márna. Česť a vďaku za všetko vykonané im Slovania vzdávajú už vyše tisícročie a v minulosti sa im klaňali aj v petrovskom zbore, potom však prišli nežičlivé časy pre náboženstvo, čo tradíciu prerušilo. Pred 16 rokmi ju obnovili a včera večer v plnom kostole miestny cirkevný zbor a Matica usporiadali Cyrilo-metodský večierok.

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Úvodom sa prihovoril zborový farár Vladislav Ivičiak a v mene MOMS Petrovec, ktorý bol spoluorganizátorom večierka predsedníčka Katarína Melegová-Melichová.

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

O význame Cyrila a Metoda sa zmienil Mgr. Jaroslav Javorník, PhD, farár v cirkevnom zbore v Kulpíne. V programe vystúpili petrovské cirkevné spevokoly: starší a mladší, ako aj Musica viva a Obecný spevokol SEAVC.

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Mladší a starší spevokol petrovského cirkevného zboru pôsobí pod vedením Pavla Očovejiho.

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Komorný zbor Musica viva nacvičila umelecká vedúca Mariena Stankovićová-Kriváková a obecný cirkevný spevokol Anna Medveďová.

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Texty o solúnskych bratoch prečítali Miluška Anušiaková-Majerová, Hana Tanciková a Rastislav Labáth.

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Na záver domáci kňaz Vladislav Ivičiak zaspieval starosloviensky otčenáš, po čom za sprievodu Dychového cirkevného orchestra odznela pieseň Hrad prepevný.

 

Koho dar nezvedie - spomínajme

 

Vchádzajte tesnou bránou... Možno sa vám taká cesta javí ako nepríťažlivá, nevýhodná, nezaujímavá a nedôveryhodná. Ale je to cesta človeka, ktorý sa nesklonil pred zvodom moci a sebeckosti. Človeka tichého a pokorného srdca, nebojujúceho za seba, ale za rodinu, za budúcnosť, za človečenstvo, za vyššie ciele...

 

Katarína Pucovská

Foto: Martin Pucovský

 

Komentárov  

0 #1 RE: Koho dar nezvedie - spomínajmeSmiljana Piksiades 2015-07-07 01:32
Hvala za ohrabrenje,Katarina. Bez obzira koliko covek misli da je jak, ohrabrenje je potrebno da bi uvideli gde gresimo i da bi se vratili na usku stazu ka spasu i Bogu.
Martinu hvala za divne slike.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články