Dožinkové slávnosti vo Vojlovici

Vďaka Pánu, žatva sa úspešne skončila. A nielen to: tohtoročná žatva v Južnom Banáte bola najbohatšia za posledných 20 rokov. Priemerný výnos pšenice prevýšil 6 t/ha. Práve tomu poďakovaniu za úrodu a možnostiam dosiahnutia čo lepších výnosov bývajú venované tradičné Dožinkové slávnosti, ktorými si Vojlovičania, aj takýmto spôsobom, zachovávajú tradíciu predkov. Okrem oslavy úspešne ukončenej žatvy, v tomto roku Dožinkové slávnosti priniesli aj úrodu písaného slova a dokumentu. Vojlovickí Slováci získali totiž monografiu VOJLOVICA kultúrne tradície Slovákov v Banáte. Jej prezentácia sa uskutočnila včera, v druhý deň Dožinkových slávností.

 

Dožinkové slávnosti vo  Vojlovici

 

Foto: Silvana Ivazović

 

Na tejto knihe, tak ako aj na doterajších podobných monografických publikáciách z našich prostredí: Erdevík (2005), Pivnica (2009),Boľovce (2011) a Silbaš (2013 ) sa podieľal tím Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa z Nitry, ktorý vedie Prof. PhDr. Jaroslav Čukan, CSc. Do knihy svojimi textami prispeli : PhDr. Zuzana Drugová, PhDr. Michala Dubská, PhD., Ing. Marián Járek, PhDr. Michal Kurpaš, PhD., Mgr. Branislav Kulík, Doc. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD., Doc. PhDr. Boris Michalík, PhD., PhDr. Peter Michalovič, PhDr. Roman Zima, PhD., PhDr. Marián Žabenský, PhD.

 

Na včerajšej knižnej premiére vo Vojlovici (Foto: Silvana Ivazović)

 

Na včerajšej knižnej premiére vo Vojlovici (Foto: Silvana Ivazović)

 

Dožinkové slávnosti pokračovali aj dnes a ukončia sa najzaujímavejšou časťou podujatia, tradičným dožinkovým sprievodom ulicami Vojlovice, ktorý je tohto roku stanovený na zajtra 25. júla. Večer sa usporiada i žatevný bál.

 

Dožinkové slávnosti vo Vojlovici

 

Organizátormi podujatia sú Miestne spoločenstvo Vojlovica, SKOS Detvan a maďarský KUS Árona Tamásiho.

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články