Dožinkové slávnosti vo Vojlovici

Vďaka Pánu, žatva sa úspešne skončila. A nielen to: tohtoročná žatva v Južnom Banáte bola najbohatšia za posledných 20 rokov. Priemerný výnos pšenice prevýšil 6 t/ha. Práve tomu poďakovaniu za úrodu a možnostiam dosiahnutia čo lepších výnosov bývajú venované tradičné Dožinkové slávnosti, ktorými si Vojlovičania, aj takýmto spôsobom, zachovávajú tradíciu predkov. Okrem oslavy úspešne ukončenej žatvy, v tomto roku Dožinkové slávnosti priniesli aj úrodu písaného slova a dokumentu. Vojlovickí Slováci získali totiž monografiu VOJLOVICA kultúrne tradície Slovákov v Banáte. Jej prezentácia sa uskutočnila včera, v druhý deň Dožinkových slávností.

 

Dožinkové slávnosti vo  Vojlovici

 

Foto: Silvana Ivazović

 

Na tejto knihe, tak ako aj na doterajších podobných monografických publikáciách z našich prostredí: Erdevík (2005), Pivnica (2009),Boľovce (2011) a Silbaš (2013 ) sa podieľal tím Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa z Nitry, ktorý vedie Prof. PhDr. Jaroslav Čukan, CSc. Do knihy svojimi textami prispeli : PhDr. Zuzana Drugová, PhDr. Michala Dubská, PhD., Ing. Marián Járek, PhDr. Michal Kurpaš, PhD., Mgr. Branislav Kulík, Doc. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD., Doc. PhDr. Boris Michalík, PhD., PhDr. Peter Michalovič, PhDr. Roman Zima, PhD., PhDr. Marián Žabenský, PhD.

 

Na včerajšej knižnej premiére vo Vojlovici (Foto: Silvana Ivazović)

 

Na včerajšej knižnej premiére vo Vojlovici (Foto: Silvana Ivazović)

 

Dožinkové slávnosti pokračovali aj dnes a ukončia sa najzaujímavejšou časťou podujatia, tradičným dožinkovým sprievodom ulicami Vojlovice, ktorý je tohto roku stanovený na zajtra 25. júla. Večer sa usporiada i žatevný bál.

 

Dožinkové slávnosti vo Vojlovici

 

Organizátormi podujatia sú Miestne spoločenstvo Vojlovica, SKOS Detvan a maďarský KUS Árona Tamásiho.

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň

1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články