Utečenci

Niektoré západné európske krajiny ostro kritizujú politiku záväzných kvót, ktorými by sa mali rovnomernejšie rozvrhnúť utečenci. Ani východné krajiny ich nemôžu prijať a dnes sa preto v niektorých mestách východnej Európy konali protestné zhromaždenia proti utečencom. Z druhej stravy, v niekoľkých európskych metropolách zorganizovali podujatia zamerané na podporu migrantom. Srbsko je touto migračnou vlnou silno zasiahnuté. V Horgoši sa situácia denne zhoršuje a po 15. septembri, keď sa v Maďarsku predpisy o legálnom prechode cez hranicu zostria, bude ešte horšie. Slovensko aj tentoraz poskytuje pomoc. Do centrálneho skladu srbského Červeného kríža z Veľvyslanectva SR v Belehrade dnes doručili humanitárnu zásielku a Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku spolu s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety pomáhajú v utečeneckom tábore pri Röszke v Maďarsku.

 

Foto: Evanjelická diakonia ECAV

 

Foto: Evanjelická diakonia ECAV

 

Prisťahovalecký úrad v Maďarsku dnes už zaevidoval 166.465 žiadostí o štatút utečenca. Taký ich počet by ktorákoľvek krajina ťažko znášala. Na problémy, ku ktorým v Srbsku čoskoro môže dôjsť, dnes poukázal štátny tajomník ministerstva vnútornej polície Aleksandar Nikolić, ktorý upozorňuje, že sa do Srbska určite vráti veľký počet migrantov a naša krajina na to vôbec nie je pripravená. Možno očakávať ešte státisíce utečencov a ten proces, podľa jeho názoru, určite nechá stopy v našej krajine.

 

Foto: Evanjelická diakonia ECAV

 

Foto: Evanjelická diakonia ECAV

 

Do Červeného kríža Srbska prichádza humanitárna pomoc z mnohých krajín. Do centrálneho skladu v Belehrade dnes odovzdali humanitárnu zásielku Slovenskej republiky určenú pre utečencov, ktorá pozostáva z oblečenia pre deti aj dospelých, prikrývok a zdravotníckych rukavíc. Zásielka v celkovej hodnote 85000 eur bude distrubuovaná do jednotlivých centier pre pomoc utečencom v Srbsku. Informujú z Veľvyslanectva SR v Belehrade.

 

Foto: Veľvyslanectva SR v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectva SR v Belehrade

 

Naša pomoc utečencom pokračuje – uvádza sa v správe Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku, v ktorej Jana Gasperová informuje, že spolu s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety opäť vycestovali na pomoc stále prichádzajúcim utečencom do utečeneckého tábora pri Röszke v Maďarsku. V utorok tam boli prvýkrát a keďže zostali v úzkom kontakte s miestnymi pracovníkmi v terénne, na základe ich informácií vedeli znova flexibilne reagovať na aktuálnu situáciu. Nepriaznivé daždivé počasie, klesajúce teploty, hlavne chladné noci zhoršili už aj tak dosť nepriaznivú situáciu utečencov. Po prvej návšteve sa preto opäť rozhodli priviezť ďalšiu humanitárnu pomoc do neoficiálneho utečeneckého tábora, ktorý sa vytvoril v poli pri železničnej trati, lebo oficiálny tábor je preplnený. Viac o tom TU:
http://www.diakonia.sk/nasa-pomoc-utecencom-pokracuje/

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články