Literárne podujatie v Pivnici

Aj toho roku ženy dokázali, že vedia písať a že svoj literárny text vedia aj verejne predniesť. V nedeľu 13.septembra zišli sa v Pivnici členky spolkov žien, ktoré majú blízko k literárnej tvorbe, na pozvanie a výzvu členiek Spolku žien Pivnica pod vedením ich predsedníčky Anny Valášekovej. Na tohtoročnom, piatom literárnom stretnutí sa predstavilo 19 autoriek z rozličných prostredí. Zvláštnosťou prác je v tom, že musia byť písané v nárečí.

 

Foto Spolok kulpínskych žien

 

Foto Spolok kulpínskych žien

 

Početné členky spolkov mali príležitosť najprv si pozrieť v Diakonickom dome nádherne nainštalovanú výstavu krojov, ručných prác, predmetov z minulosti našich predkov, a tohtoročnou novinkou bola samostatná výstava výšiviek Anny Imrekovej.

 

Literárne podujatie v Pivnici

 

V miestnostiach SKUS-u prítomných hostí privítala predsedníčka pivnického spolku žien Anna Valášeková. Vyjadrila potešenie, že sa literárneho podujatia zúčastňujú početné autorky. Prítomným sa prihovoril aj riaditeľ Gerontologického centra Milan Bajić, a spomenul novinky v ich dome pre staré osoby.

 

Literárne podujatie v Pivnici

 

Predsedníčka Asociácie Spolkov žien Vierka Miškovicová vyjadrila radosť z tohtoročného stretnutia členiek spolkov, a zvlášť zo stretnutia mnohopočetných autoriek, lebo ako povedala: "táto idea, ktorú sa snažím každý rok podporiť nielenže podnietila ženy v písaní, ale aj v čítaní. Teda píšeme po slovensky, ale aj čítame. Zdá sa mi, že záujem je stále väčší...A podujatie spĺňa to, čo si pivnické ženy zamysleli. Takýmto spôsobom si spomenieme na minulosť, na svojich blízkych, ale aj na rôzne príhody, už či z práce, rodiny, na ulici. Je tu možnosť spamätať sa na zašlé časy..." Svojim podnetným príhovorom predsedníčka aj otvorila tohtoročné stretnutie žien v Pivnici.

 

Literárne podujatie v Pivnici

 

Svoje práce čítali: Vlasta Vinkovičová z Boľoviec, Katarína Arňašová a Zuzana Medveďová-Koruniaková z Báčskeho Petrovca, Zuzana Šranková a Jasmína Šepšová z Hložian, Anna Fábryová a Katka Menďanová z Iloka, Eva Pavićevićová a Zuzana Čížiková z Kovačice, Anna Koleková a Mária Cechmajstrová zo Selenče, Mária Záborská a Anna Malková zo Starej Pazovy, Elena Hložanová z Báčskej Palanky, Božena Šmitová a Jaroslava Širková zo Silbaša, Miluška Beláňová z Pivnice, prácu Jarmily Dorčovej z Kulpína prečítala Viera Dorčová, a prácu Alžbety Séčovej z Pivnice prečítala Daniela Durgalová

Na dobrú náladu zaspievali členky Speváckej skupiny Spolku žien a predstavili sa aj dvomi veselými scénkami: DNK a PIPI-KUKU. Programom viedli Anna Žihlavská a Daniela Durgalová.

 

Literárne podujatie v Pivnici

 

Do tretice Elena Surová z Kysáča zarecitovala báseň Materinská reč a Alžbeta Séčová v mene pivnického Spolku žien vyjadrila poďakovanie Anne Valášekovej za ochotu viesť pivnický spolok.

Po úradnej časti nasledovala družba pri večeri a rozhovore. Zvláštnosťou náplne stretnutie si aj tentokrát opodstatnilo svoje poslanie. Autorky textu si už tradične odniesli domov darčeky z ktorých najvzácnejšia je publikácia literárnych textov z minuloročného stretnutia.

 

Elena Hložanová

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články