Bibliotéka 2015

V období od 5. do 8. novembra 2015 v Bratislave bude prebiehať knižný veľtrh Bibliotéka 2015. Spolok slovenských spisovateľov (SSS) z Bratislavy na ňom predstaví okrem iného aj básnickú zbierku chorvátskeho básnika z Bosny a Hercegoviny Mirka S. Božića Fľaky na jej rukách v preklade Miroslava Demáka ako aj knihu veršov srbského básnika Dragana Jovanovića Danilova Moje presné vidiny v preklade Martina Prebudilu. Aj v tomto roku na Bibliotéke bude i spoločný stánok dolnozemských Slovákov kde budú zastúpení Slováci z Maďarska, Rumunska, Srbska a Chorvátska. Na ňom budú predstavené najnovšie produkcie dolnozemských slovenských vydavateľstiev, okrem iného aj Slovenského vydavateľského centra z Báčskeho Petrovca a Matice slovenskej v Srbsku. Osobitne bude prezentovaná antológia poviedok slovenských autoriek z materskej krajiny a Dolnej zeme Studienky, ktorú zostavila Viera Benková.

 

Bibliotéka 2015

 

Spolok slovenských spisovateľov s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky pozýva na prezentáciu knihy súčasného chorvátskeho básnika z Bosny a Hercegoviny Mirka S. Božića Fľaky na jej rukách, ktorú do slovenčiny preložil Miroslav Demák a pod ilustrácie sa podpisuje Ivett Axamitová . Prezentácia bude 6. novembra o 14. h. SSS pri prezentácii uvedie aj nové vydanie slovenských autorov zo zahraničia – Jána Labátha (Srbsko) a Ondreja Štefanka (Rumunsko). V sobotu o 18. h bude prezentácia knihy súčasného srbského básnika Dragana Jovanovića Danilova Moje presné vidiny v preklade Martina Prebudilu. Danilov si v Srbsku získal priazeň čitateľov prekvapivou dynamikou, akoby pálil svoje verše z poetického samopalu – neočakávane, drzo, bez akejkoľvek bázne pred čímkoľvek, no presne, režúc do živého. Za dvadsať rokov plodného života vydal 14 básnických zbierok. Kniha je ilustrovaná grafikami akademického maliara Pavla Čániho.

 

Bibliotéka 2015

 

Dolnozemské vydavateľstvá budú mať prezentácie vo štvrtok 5.11.2015, v rámci sprievodného programu v Programovom centre 1:

14,00 h – Prezentácia vydavateľskej produkcie Matice slovenskej v Srbsku za prítomnosti predsedníčky MSS Kataríny Melegovej Melichovej.
- Prezentácia antológie poviedok slovenských autoriek z materskej krajiny a Dolnej zeme Studienky, ktorú zostavila Viera Benková.

15,00 h – Prezentácia vydavateľskej produkcie Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krasku za prítomnosti predsedu KVSIK, básnika Ivana Miroslava Ambruša.
- Prezentácia básnickej zbierky Anny Rău Lehotskej – Nesúlady, za účasti autorky. Knihu prezentuje: PaedDr. Patrik Šenkár, PhD.

18,00 - Prezentácia vydavateľskej produkcie a vybraných noviniek Slovenského vydavateľského centra v Báčskom Petrovci za prítomnosti riaditeľa SVC Vladimíra Valentíka.

 

Bibliotéka 2015

 

Na tohtoročnej Bibliotéke bude predstavená aj nová zbierka básní významného predstaviteľa literárneho a vôbec kultúrneho života Slovákov v Maďarsku Gregora Papučeka. Táto kniha je inšpirovaná rodným Pilíšom a dotýka sa ho v rôznych polohách, od lyrickej, cez žartovnú, až po vážnu pokiaľ ide o existenčné otázky tamojšej slovenskej komunity. Vyšla vo vydavateľstve Post Scriptum.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

-1 #1 RE: Bibliotéka 2015autopromócia 2015-11-04 09:14
Zaujímavé je, a možno si to všimnúť aj z tohto príspevku, že na Bibliotéke zo Srbska sa neprezentuje ani jeden autor, iba riaditeľ Valentík prezentuje seba, resp. SVC a KMM predstavuje seba, čiže Maticu. O čom je toto, kde sú naši autori? Či ich dvojica Valentík-KMM nakreslia? V podstate návštevníci Bibliotéky nebudú mať možnosť naživo sa stretnúť s tvorivými autormi kníh z Vojvodiny, iba s manažérmi. Hanba!!!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články