Credimus – sme presvedčení

Uzavreli sme vianočný kruh. V stredu 6. januára bol sviatok Zjavenia Krista Pána, čiže Traja králi a dnes je už nedeľa 1. po Zjavení. Symbolmi Vianoc sú svetlo nádeje, teplo a lásku. Narodený Ježiš je tým svetlom a teplom, avšak aj my môžeme byť svetlom sveta (Jn 8, 12; Mt 5, 14). S takým predsavzatím včera v rumunskom Nadlaku usporiadal koncert Obecný cirkevný spevácky zbor Credimus z Báčskeho Petrovca, Hložian a Kulpína. Členovia tohto spevokolu spievajú s presvedčením, že pieseň poteší každého a obmäkčí aj tvrdé srdce. S vianočným repertoárom potešili aj početných prítomných v nadlackom evanjelickom kostole.

 

Credimus – sme presvedčení (Foto Ecav Nadlak)

 

Credimus – sme presvedčení (Foto Ecav Nadlak)

 

Vianočné obdobie je teda za nami. Spev však pokračuje. Vo sviatok Troch kráľov sa podľa našej tradície varí fazuľa a pražia pampúchy. Sú to, podmienečne povedané, všedné jedlá, ktoré dobre chutia po dlhšom vianočno - novoročnom hodovaní a ktoré akoby napovedali, že dosť bolo osláv, treba začať pracovať. Avšak, aby tá práca ľahšie padla, ešte dávno si ju naši predkovia spojili so zábavou. V tomto zimnom období, kedy sa vonku robiť ešte nemôže, usporadúvali priadky a zábavy. Počas nich sa, viac než inokedy, konzumovala kukurica: varená, maková, pukaná... Toto je práve to obdobie – fašiangy. Potrvá do Popolcovej stredy, ktorá v tomto roku pripadá na 10. februára, kedy sa už „pochová basa". Treba sa načas stíšiť pred veľkonočným piatkom a Ježišovým ukrižovaním.

 

Credimus – sme presvedčení (Foto Ecav Nadlak)

 

Credimus – sme presvedčení (Foto Ecav Nadlak)

 

Do začiatku pôstneho obdobia zábavy sú však priam odporúčané. Človek je totiž spoločenská bytosť a aby mohol „naplno fungovať" potrebuje aj zábavu, teplé ľudské pohladenie, spev... Spevom a teplým slovom včera v Nadlaku prítomných potešili členovia spevokolu báčskopetrovskej obce Credimus, ktorý pracuje pod vedením Anny Medveďovej. Prihovoril sa Mgr. Ján Vida, ev. farár v Báčskom Petrovci a príležitostný text prečítala Martina Bartošová. Hudobný sprievod Vladimír Zima.

 

Credimus – sme presvedčení (Foto Ecav Nadlak)

 

Credimus – sme presvedčení (Foto Ecav Nadlak)

 

Ako zneli skladby G.F. Händela Raduj sa svet a Tichá noc F. Grubera – na sklonku roka na Vianočnom koncerte v báčskopetrovskom kostole kamerou zaznamenal Martin Pucovský:

 

 

 

Kiežby nás tento rok naše vianočné zvyky a tradície navzájom priblížili. Kiežby nám pomohli jasnejšie žiariť.

 

Katarína Pucovská

Foto Ecav Nadlak

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Miroslav Demák:
     September
     (Rómeo a Júlia)

Už je po všetkom
Koľko je ešte pred nami

Po prvom milovaní odpočívajú
na mojej dlani Romeo a Júlia
Krajina im tíško na viečka sadá
Zo všetkých strán septembrové ráno
padá na zrelé hrozná
...
Vtedy sa nikomu nechce dnu
a nikomu von Bývame zúfalo sami
Asi mám preto Merkucia
zo všetkých najväčšmi rád

Už je po všetkom A toľko
toľko je stále pred nami
(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články