Nehádzať si pod nohy polená

Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny bola založená roku 2003. Vznik celomenšinovej organizácie Slovákov v Srbsku vytvoril novú príležitosť posilniť naše národné povedomie. Či sa to vskutku aj stáva? Na túto otázku Dr. Zoroslav Spevák, ktorý odviedol snáď najväčší kus práce pri zrode našej najvyššej inštitúcie odpovedá, že je sklamaný. Očakával, že Radu budú viesť tí najschopnejší.

Rozhovor s profesorom Spevákom bol odvysielaný v slovenskom programe austrálskeho verejnoprávneho servisu Radia SBS a možno si ho vypočuť TU:

 

 

Radio SBS rozhovor uvádza na svojom portály, kde príspevok zahlasuje redaktor Andrej Bučko:
http://www.sbs.com.au/yourlanguage/slovak/sk/content/katarina-pucovska-nrsnm?language=sk

Podnet k rozhovoru bol komentár Zoroslava Speváka v internetovom vydaní nášho týždenníka Hlas ľudu, v ktorom on odsúdil predsedníčku Národnostnej rady Annu Tomanovú-Makanovú a napísal, že je ona bezpochyby najzodpovednejšou osobou za terajší vyostrený, až mimoriadny stav a dokonca uvádza, že „slušný človek sa musí hanbiť za našu Národnostnú radu".

 

Zoroslav Spevák

 

Národnostná rada nie je politická strana, aby zhromažďovala osoby rovnakého politického presvedčenia. Preto tam nesmú platiť politické pravidlá, ani pravidlá silnejšieho, teda ani tie, že keď niekto vo voľbách získa najviac hlasov, jemu patrí všetka moc. Na ten spôsob sa skôr môžu vytvoriť iba protivníci, nepriatelia, než spolupracovníci, ktorí ťahajú v rovnakom smere. Nevyhnutné je spoločné pôsobenie, - málo nás je, aby sme sa trieštili. Mieni Zoroslav Spevák, riadny profesor na Filozofickej fakulte v Novom Sade. Iba ruka v ruke a v žiadnom prípade nehádzať si pod nohy polená, iba tak dokážeme ísť v správnom smere a zachovať si našu slovenskosť na týchto dolnozemských končinách.

Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny je prvou celomenšinovou organizáciou Slovákov v Srbsku, ktorá v zmysle zákona zastupuje slovenskú menšinu v oblasti kultúry, vzdelávania, informovania v jazyku národnostnej menšiny a úradného používania jazyka a písma, zúčastňuje sa v procese rozhodovania alebo rozhoduje o otázkach z týchto oblastí a zakladá ustanovizne, hospodárske subjekty a iné organizácie, tiež z týchto oblastí.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

-2 #3 RE: Nehádzať si pod nohy polenáANTI KONTRA 2016-02-13 19:40
Ibaže, nie je MARTIN Marčok ale Pavel, nie Valintova ale Valentova a nie Valihora ale Valentík
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+1 #2 Politka DS a LSV v Národnostnej radeSlováci vpred! 2016-02-13 00:45
Nalejme si čistého vína a povedzme raz Slovákom pravdu.
Poďme od hlavy NR. Naša predsedníčka Anna Tomanová-Makanová vrcholový predstaviteľ Slovákov v neslovenskej Demokratickej strane vyhlásila pred voľbami za Dnevnik: "Među 29 kandidáta ima članova i DS-a, Stranke vojvođanskih Slovaka, Slovačke demokratske stranke, G17 plus i stranke Rasima Ljajića".

Kto vtiahol potom politiku do NR? Kto sú podpredsedovia NR? Podpredseda Miroslav Kožík člen Demokratickej strany, Ján Litavski člen LSV a tretí Juraj Červenák už ani nevieme sledovať v ktorej politickej strane je k dnešnému dňu.

A listina Liga Slovákov Vojvodiny čítaj LSV všetci 3 členovia v Národnostnej rade sú členmi Čankove LSV, z toho 2 členmi predsedovia obecných výborov LSV v Petrovci a Kovačici a mestská odborníčka za LSV.

Ďalej Výkonná rada NRSNM podpredsedovia Martin Zloch a Martin Marčok obi dvaja členovia Demokratickej strany. Členka Výkonnej rady NRSNM za kultúru manželka APV poslanca Jána Bohuša člena Demokratickej strany.

Tí čo vládnu Slovákmi 15 rokov vniesli politiku všade kde jej je miesto a kde nie je. Predsedníčky treba odčítať lekciu z vnášania politiky do skoro každej slovenskej ustanovizne.
Koho dosadila a zvolila NRSNM za riaditeľa Hlas ľudu agronóma Samuela Žiaka člena DS a za predsedu správnej rady Pavel Zimu DS a za predseda Dozornej rady Hlas ľudu znovu Juraja Červenák. Kto sú v dozornej rade tlačiarne HL Print Pavel Zima DS a Juraj Červenák. Koho ide navrhnúť do Galérie insitného umenia v Kovačici Jarmila Ćendićovú DS a Martina Zloch DS (zámena Ján Puškár) a znovu obi dvaja členovia Demokratickej strany. A ako zvolili NR a Správna rada za riaditeľku Ústavu?

A potom mi povedzte kto vniesol a vnáša politiku do NR a slovenských inštitúcii?????????? ??????????
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #1 RE: Nehádzať si pod nohy polenápin & cool 2016-02-12 23:02
Politická , - prakticko - pragmatická schopnosť je rozlišná od teoreticko - rojčiarskej ? Aj táto utopia "je" svoje "decká" ?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články