Február

Odpočitujeme posledné februárové dni. Pomaly je za nami aj ďalší mesiac v roku 2016, v ktorom si pripomíname osemdesiatiny Ľubomíra Feldeka, ale aj nedožité deväťdesiate narodeniny Kataríny Kožíkovej a štvrťstoročie Galérie Babka Kovačica. Uvedených troch jubilantov, na určitý spôsob spája február a Kovačica. Známy slovenský spisovateľ Ľubomír Feldek, ktorý v roku 2009 navštívil viaceré naše vojvodinské prostredia, medzi iným aj Kovačicu, túto svoju návštevu opísal vo svojej krátkej úvahe v CD kalendári pod obrazom Kataríny Kožíkovej. Kalendár vydala v roku 2014 a 2016 Galéria Babka z Kovačice.

 

V evanjelickom kostole v Bielom Blate roku 2009 Ľubomír Feldek (v strede) a Juraj Šefčík (sprava)

 

V evanjelickom kostole v Bielom Blate roku 2009 Ľubomír Feldek (v strede) a Juraj Šefčík (sprava)

 

Súkromná galéria insitného umenia Babka bola založená roku 1991 a jej zakladateľom a majiteľom je Pavel Babka. Katarína Kožíková sa narodila v Lovrine (Rumunsko) a umrela v Kovačici roku 2007. Ľubomír Feldek je slovenský básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ, narodený v Žiline na Slovensku roku 1936, ktorý pred siedmimi rokmi splnil svoju túžbu navštíviť vojvodinských Slovákov. Túžba bola silnejšia od ťarchy rokov. Pán Feldek hrdinsky znášal náročné celodenné výlety a po nich ešte literárne besedy či účasť na bohoslužbách. O tom sme písali TU:
http://www.kulpin.net/component/content/article/22-aktuality/aktuality/1213-bratislavska-kava-podavana-v-kovaici-a-umelecky-veierok-v-bielom-blate

 

Katarína Kožíková Svadba, olej na plátne

 

Katarína Kožíková Svadba, olej na plátne

 

O Kataríne Kožíkovej, ktorá sa s manželom Jozefom do Kovačice prisťahovala roku 1958 TU:
http://www.babka.rs/sk/index.php/autori/13-authors/41-katarina-kozikova

Súkromná galéria insitného umenia Babka (www.babka.rs/sk/) bola založená roku 1991 a jej zakladateľom a majiteľom je Pavel Babka. Galéria Babka bola v roku 2001 zo strany UNESCO vyhlásená za svetové stredisko vydavateľskej činnosti insitného maliarstva. V jej vydavateľskej činnosti sú aj kalendáre a v najnovšom Ľubomír Feldek o februári, obraze Kataríny Kožíkovej Svadba a o svojej návšteve Kovačici píše:

 

Február

     Pozerám sa na obraz kovačickej svadby – a nevdojak sa mi vynára v mysli spomienka na návštevu v Kovačici.

     Áno, hoci mám už svoje roky, ešte som to stihol, a vďaka pánovi evanjelickému seniorovi Jurajovi Šefčíkovi zo Senice sme – ja aj dcéra Katka – mali príležitosť zúčastniť sa na autobusovom zájazde do Kovačice. Katka tam spievala a ja som si zase pobesedoval s čitateľmi.

     Na besede som dostal aj otázku, či je slovenské umenie svetové a bez váhania som na ňu odpovedal: áno.

     Veď kde inde by to áno zaznelo tak pravdivo ako v Kovačici, do ktorej putuje celý svet, aby mohol obdivovať diela slovenských maliarov?

     Dokonca mi tam pripadla aj nečakaná úloha prehovoriť v chráme! Na jazyk mi prišli slová z Lukášovho evanjelia: „Len čo Alžbeta začula Máriin pozdrav, dieťa v jej lone poskočilo!" A potom som sa spýtal: „Či nie je úžasné, že Ján Krstiteľ a Ježiš Kristus sa poznali ešte skôr, než prišli na svet? Mám teraz podobný úžasný pocit: akoby sme sa aj my poznali už dávno – hoci sme sa stretli až dnes."

     Podobne by sa to stretnutie – stretnutie Slovákov zo Slovenska so Slovákmi z Kovačice dalo prirovnať k tej svadbe z obrazu Kataríny Kožíkovej.

     Veď každou svadbou sa z dvoch rodín stáva jedna – dvojnásobne veľká.

     Keď v Kovačici vyslovia slovo obec, nikdy vás nezabudnú upozorniť, že to slovo u nich znamená čosi väčšie, za tým slovom sa u nich skrýva celý okres.

     Mne sa podobným spôsobom ako slovo obec zväčšilo po tej návšteve v Kovačici aj slovo Slovensko.

     Ľubomír Feldek

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články