Maškaráda v Novom Sade

Približuje sa 21. Maškaráda Múzea Vojvodiny. Podujatie sa organizuje v ústrety pravoslávneho sviatku Bele poklade, ktorý je podobne ako aj Popolcová streda, hraničným obdobím medzi predpôstnou dobou hojnosti, hostín, jedla, pitia a zábav a pôstom. Pravoslávny sviatok Bele poklade je posledným dňom zábav a v tomto roku pripadá na nedeľu 13. marca. Maskový sprievod sa na svoju tradičnú prechádzku vydá v piatok 11. marca o 12,00 h z plató Múzea Vojvodiny. Defilovať budú ulicami Dunajská, Zmaj Jovova, Modene, Bulvárom Mihajla Pupina a po Dunajský park. V parku bude zábavný program. Odmenené budú najkrajšie masky.

 

Vlani deti z našich slovenských škôl pochodovali aj v slovenskom kroji (Foto Michal Ďurovka)

 

Vlani deti z našich slovenských škôl pochodovali aj v slovenskom kroji (Foto Michal Ďurovka)

 

Bele poklade sú však aj dňom vzájomného odpúšťania si urážok a prehreškov. Každý kto sa s niekým zvadil, v tento deň ide prosiť o odpustenie a spravidla by mu aj malo byť odpustené. Takýto starý zmierovací zvyk mal za cieľ mravnú a duchovnú očistu pred pôstom, do ktorého sa malo vstupovať čistý a bez hriechu.

Kresťanstvo využilo pohanskú tradíciu predzvesti jari, aby sa pred pôstom a Veľkou nocou, ľudia vybúrili a preto sa uskutočňujú rôzne zábavy a karnevaly.

Program, ktorý organizuje Múzeum Vojvodiny má za cieľ zaznamenať začiatok jarného cyklu a zaspomínať si na fašiangové zvyky. Na tomto masovom podujatí sa zúčastňuje a ulicami pochoduje viac sto maskovaných účastníkov rôznych vekových kategórií, škôlkari, základoškoláci, stredoškoláci, ale i dospelí. Medzi nimi bývajú aj naše slovenské deti.

 

Medzi účastníkmi vlaňajšej Maškarády boli aj Petrovčania a Kysáčania (Foto Michal Ďurovka)

 

Medzi účastníkmi vlaňajšej Maškarády boli aj Petrovčania a Kysáčania (Foto Michal Ďurovka)

 

Múzeum Vojvodiny, ktoré je organizátorom podujatia k tejto udalosti pripravilo dva texty na tému zvykoslovia a karnevalov, ktoré si možno prečítať TU:

 

 

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články