22. Medzinárodný knižný salón

Básnický míting, – svojrázna poetická performancia, na ktorej básnici delili letáky s veršami a hovorili svoje básne, – usporiadaný včera popoludní na Námestí slobody v Novom Sade, bol zároveň aj pozvánkou na salón kníh na Novosadskom veľtrhu, ktorý otvorili dnes a potrvá do 18. apríla 2016. Básnický míting usporiadalo Banátske kultúrne centrum, ktoré počas 22. Knižného salóna usporiada i 5. Festival knižných ilustrácií "BOOKILL FEST". V rámci neho zajtra napoludnie J.E. Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa SR v Belehrade otvorí hosťujúcu výstavu Ilustrácie odmenené na Bienále ilustrácií v Bratislave 2015. Na BOOKILL FEST-e budú udelené i Ceny za najkrajšie knižné ilustrácie na základe medzinárodného súbehu, na ktorý bolo doručených 2200 ilustrácií zo Srbska a 27 ďalších krajín. Zajtrajšok na novosadskom výstavisku bude patriť vydavateľstvám národnostných spoločenstiev vo Vojvodine a v ten deň prezentujú aj nové knižné tituly vojvodinských Slovákov. O 13. h. usporiadajú tam besedu s Draganom Jovanovićom Danilovim o preklade jeho veršov do slovenčiny.

 

BIB Gran-pri 2015 (Foto banatskikulturnicentar.blogspot.rs)

 

BIB Gran-pri 2015 (Foto banatskikulturnicentar.blogspot.rs)

 

Zajtra napoludnie, v rámci otváracieho programu hosťujúcej výstavy z Bratislavy, prihovorí sa Slobodan Cvetković, riaditeľ Novosadského veľtrhu, Radovan Vlahović, riaditeľ Banátskeho kultúrneho centra, Peter Tvrdoň, riaditeľ Bibiany z Bratislavy a Pavel Babka, riaditeľ Galérie Babka z Kovačice.

Banátske kultúrne stredisko a Novosadský veľtrh v spolupráci s Medzinárodnou ustanovizňou kultúry pre deti Bibiana z Bratislavy a Galériou Nadácie Babka z Kovačice na 22. Medzinárodnom salóne kníh v Novom Sade prezentujú iba jednu časť reprezentatívnej kolekcie ilustrácií odmenených na Bienále 2015.

Bienále ilustrácií v Bratislave (BIB) je najvýznamnejšia udalosť vo svete z oblasti vizuálneho umenia a ilustrácie pre deti s päťdesiatročnou tradíciou a prebieha pod záštitou UNESCO. Najlepší autori zo sveta ilustrácie stretávajú sa každý druhý rok v Bratislave.

Na stánku Vojvodina viac než kniha svoje knihy predstaví aj Slovenské vydavateľské centrum. Zajtra 13. apríla 2016 o 13. hodine usporiadajú tam besedu s Draganom Jovanovićom Danilovim, popredným srbským básnikom strednej generácie, ktorému Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov z Bratislavy a Slovenské vydavateľské centrum vlani na sklonku roka vydali dvojjazyčný výber z poézie Moje presné vidiny / Moja tačna priviđenja vo výbere a preklade Martina Prebudilu.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň

1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články