Akadémia vďačnosti svätým Cyrilovi a Metodovi

Pri príležitosti Dňa kresťanských vierozvestcov Cyrila a Metoda, ktorý sa v pravoslávnych krajinách oslavuje 24. mája, v Belehrade sa včera začalo podujatie pod názvom Deň slovanskej písomnosti a kultúry, sviatok svätých Cyrila a Metoda, ktoré potrvá do štvrtka. Na podujatí sa zúčastňujú aj spisovatelia zo Slovenska Zuzana Kuglerová, Ján Tazberík a Ondrej Kalamár a v rámci neho Miroslavovi Demákovi udelili Medzinárodnú cenu Anny Frankovej.

 

Foto: Milan Panić

 

Foto: Milan Panić

 

Pazovský rodák a náš známy spisovateľ žijúci na Slovensku Miroslav Demák je laureátom Medzinárodnej ceny Anny Frankovej, udeľovanej macedónskym vydavateľstvom Fénix a skopskou Nadáciou pre kultúrnu a vedeckú afirmáciu. Demákovi toto ocenenie udelili za mimoriadne dosahy v literatúre pre deti. Cenu mu odovzdal riaditeľ macedónskeho vydavateľstva a Nadácie Makedonija prezent Hristo Petreski.

 

Foto: Milan Panić

 

Domáci a zahraniční spisovatelia včera predpoludním najprv položili kvety pri chráme Cyrila a Metoda v Jajinciach pri Belehrade a popoludní sa v slávnostnej sieni Združenia spisovateľov Srbska začal ústredný program pomenovaný Akadémia vďačnosti svätým Cyrilovi a Metodovi.

 

Foto: Milan Panić

 

Účastníkov pozdravil predseda Spolku spisovateľov Srbska Radomir Andrić a potom svoje verše a prózu čítali autori zo Srbska, Slovenska, Macedónska a Bulharska.

 

Foto: Milan Panić

 

Dnes a zajtra podujatie pokračuje čítaním poézie v ľudových knižniciach v Kostolci a vo Východnom Sarajeve v Republike Srbskej.

 

Martin Prebudila

Foto: Milan Panić

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články