Práce v minulosti v našich osadách

V Báčskom Petrovci, v priestoroch Združenia petrovských žien sa uskutočnilo prvé podujatie tohtoročných Slovenských národných slávností. Na ňom ženské združenia z našich slovenských dedín predstavili Práce v minulosti v našich osadách. Pradenie, druganie a česanie konôp, varenie mydla, pranie vlny, opštrikávanie paňťuškov, šitie sukieň, páračky, príprava rezancov... – tieto a ďalšie expozície si budú môcť obzrieť aj návštevníci tohtoročných SNS a nazrieť tak do histórie, kultúry a tradície našich slovenských osád.

 

Práce v minulosti v našich osadách

 

Prítomných privítala predsedníčka Asociácie slovenských spolkov žien (ASSŽ) Vierka Miškovicová a potom i predsedníčka petrovských žien Mária Gašparovská. Na príprave programu sa podieľali: Anna Hansmanová a členky Spolku petrovských žien , Spolku žien Padina , Spolku žien Slovenka Hložany, Aktívu žien pri SKOS Šafárik Dobanovce, Spolku žien Ruža z Aradáča, Spolku žien pri SKUS H. J. Čmelíka Stará Pazova, Spolku žien Pivnica a rodina Súdiová zo Selenče. Prihovorila sa aj J.E. Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa SR v Belehrade, Anna Tomanová-Makanová, predsedníčka NRSNM a Srđan Simić, predseda Báčskopetrovskej obce.

 

Práce v minulosti v našich osadách

 

V ústrety SNS v Spolku petrovských žien otvorili spoločnú výstavu Asociácie slovenských spolkov žien, ktorá oslavuje 10-ročnicu pôsobenia. Na výstave zabudnuté práce zo svojich prosredí do Petrovca priniesli: kysáčske spolkárky ukázali ako sa voľakedy drugali konope na pokrovce, Spolok žien Slovenka Hložany pripravil ukážku varenia mydla, Spolok žien Ruža z Aradáča prania vlny na Tise, Spolok žien Matkino srdce Laliť a Spolok žien pri SKOS Detvan Vojlovica priblížil prípravu rezancov, Spolok žien pri MOMS Báčska Palanka ručné práce, Spolok žien Pivnica pranie, Etnografická odbočka pri MOMS Selenča a Spolok petrovských žien pradenie, Aktív žien Silbaš pradenie priadze a povesien, Spolok žien pri SKUS Hrdinu Janka Čmelíka Stará Pazova opštrikávanie panťuškov, Spolok kulpínských žien šitie sukieň na šijacom stroji, Spolok Žien Padina páračky, Spolok žien Kovačica česanie konopí...

Fotoobjektívom sme zaznamenali túto udalosť a fotografie ponúkame v našej Fotogalérii TU:
http://www.kulpin.net/galeria/category/52-31-jul-nedela

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články