Biele Blato, Lízika, Eliesenheim – 150 rokov založenia dediny

Biele Blato patrí medzi najmladšie slovenské osady vo Vojvodine. Nachádza sa na močaristom území a aj z toho dôvodu tá oblasť dlho zostala neobývaná. Prvýkrát ju založili Nemci roku 1866 a pomenovali ju Eliesenheim. V roku 1883 do nej prišlo 180 slovenských rodín z Padiny. Po nich postupne z okolitých osád pribúdali Maďari, Bulhari a Nemci. Z tohto obdobia pramení ľudový názov osady Lízika. Dnes má táto banátska dedinka niečo vyše tisíc obyvateľov a v nej žije až 20 národov, z čoho najviac Slovákov. Všetci hovoria alebo rozumejú okrem svojho materinského jazyka ešte aspoň dva-tri ďalšie. Na to sú veľmi hrdí. Spolunažívanie vždy pestovali a ochraňovali ako nesmierne bohatstvo. Počas tohto víkendu tiež spoločne a multikulturálne oslávili aj 150 rokov svojej dediny. Také súžitie a spomienky chcú zachovať i pre časy budúce. Multikulturalizmus je totiž svojráznou poznávacou značkou Bieleho Blata, na čo majú upozorňovať aj včera odhalené drevené sochy: Zuzka, Šanjika a Dančo.

 

Spomienky na časy zašlé – pre časy budúce (Foto: Slobodan Aleksić‎)

 

Spomienky na časy zašlé – pre časy budúce (Foto: Slobodan Aleksić‎)

 

Sochy sú umiestnené v Spomienkovom areály v Bielom Blate a pri voľbe ich mien sa riadili počtom najzastúpenejších menšín v osade. Zuzka, Šanjika a Dančo, čiže Slovenka, Maďar a Bulhar.

Oslavy 150-ročnice sa začali v piatok, pokračovali v sobotu a vrcholili v nedeľu 14. augusta 2016. Počas troch dní Bieloblatčania usporiadali viaceré programy, na ktorých sa jazyky a tradície prepletali.

 

Foto: Slobodan Aleksić‎

 

Foto: Slobodan Aleksić‎

 

Foto: Slobodan Aleksić‎

 

Kultúru a tradície si zachovávame, avšak časy sú mrchavé. Roku 2002 malo Biele Blato 1514 obyvateľov, z čoho bolo 591 Slovákov. O desať rokov neskôr, podľa sčítania obyvateľstva roku 2012 v Bielom Blate žije spolu 1342 obyvateľov, z čoho je 489 Slovákov. Za 10 rokov o 102 Slovákov menej, čiže percentuálne: za desaťročie v Bielom Blate ubudlo bezmála 20 percent Slovákov.

 

Foto: Slobodan Aleksić‎

 

Foto: Slobodan Aleksić‎

 

Foto: Slobodan Aleksić‎

 

Foto: Slobodan Aleksić‎

 

O multikulturalizme v Bielom Blate viac TU:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/5775-v-bielom-blate-sidli-multikulturalizmus

 

Katarína Pucovská

Foto: Slobodan Aleksić‎

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články